Григор Димитров победи хърватина Иво Калович и се класира за 1/4-финалите на турнира от сериите "Мастърс" в Торонро.

Българският тенисисист изигра най-стабилния си мач в последните месеци и спечели с 6:3, 7:5 само за 84 минути на централния корт в канадския град.

Димитров пласира 14 аса, спечели 90% от точките след вкаран първи сервис, направи едва пет непредизвикани грешки и не допусна нито един пробив, за стигне до шестия си четвъртфинал в сериите "Мастърс" и първи от турнира в Мадрид през май 2015 г.

Българинът направи перфектен първи сет, обърна втория след спасен сетбол и си осигури среща с поставения под №3 Кей Нишикори в спор за място на полуфиналите.

Българинът игра концентрирано, разгада доста от сервизите на съперника и това се оказа ключът към успеха срещу намиращия се в страхотна форма Карлович.

Той нанесе едва втора загуба в последните 12 мача за 211-сантиметровия хърватин, който в неделя изпусна победата във финала на турнира във Вашингтон, а седмица по-рано спечели титлата в Нюпорт.

Димитров влезе в мача със солиден начален удар и много уверена игра от основната линия, а първият сет беше най-добрият му от много месеци насам.

Хасковлията успя да го спечели само за 26 минути, след като пласира 14 печеливши удара и допусна едва четири непредизвикани грешки, три от които двойни.

В рамките на тази първа част той пласира цели 80% от първите си сервиси - 20 от 25 изпълнени, и спечели 19 от точките (95%), без да даде на съперника възможност за пробив.

Световният номер 40 успя да материализира доминацията си в шестия гейм, когато блокира отлично няколко мощни сервиза на хърватския гигант и реализира първата си точка за пробив, за да поведе с 4:2. След това той беше безупречен от сервис и не изпусна аванса си.

Втората част беше значително по-оспорвана. Димитров продължи да печели с лекота точките след вкаран първи сервис и да доминира, когато се стигнеше до разиграване. Процентът му на вкаран първи начален удар обаче понамаля, а слабите му втори сервиси не затрудняваха Карлович.

Все пак българският тенисист категорично беше по-добрият от двамата на корта и въпреки че трябваше да спасява сетбол, стигна до победата в два сета.

Димитров първи стигна до шанс за пробив при 3:3, но Карлович се спаси. В следващия гейм хърватинът се добра до първата си възможност да спечели подаването на съперника в този мач. 36-годишният тенисист от Загреб пропусна шанса, а при 5:4 не се възползва и от сетбол.

В единадесетия гейм заемащият 27-ото място в ранглистата Карлович спаси два скрити мачбола при 15:40, но Димитров продължи да бъде агресивен и при третата си възможност най-после проби.

С пробив аванс и топка в ръка, българският тенисист не изпусна шанса да сервира за победата и подпечата мястото си във финалната осмица с гейм на нула.

Димитров записа трета победа от пет мача срещу Карлович и втора през 2016 г. след успеха в два тайбрека на полуфиналите в Истанбул.

В следващия кръг българинът ще преследва първа победа срещу Нишикори, от когото загуби двата им досегашни сблъсъка - с 6:7 (1), 5:7 на мастърса в Маями през 2014 г. и с 3:6, 4:6 година по-рано на мастърса в Шанхай.

Победителят от мача между 25-годишния българин и 26-годишния японец ще спори за място на финала срещу Стан Вавринка или Кевин Андерсън.