Промени в законодателството, с които да се защитят в по-голяма степен интересите на неизрядните длъжници, предлага омбудсманът Мая Манолова.

"Трябва да се сложат юзди на частните съдебни изпълнители, монополните дружества и банките, които злоупотребяват с длъжниците си," заяви тя на пресконференция, цитирана от пресслужбата си.

Манолова предлага промени в седем закона.
Една част от промените са свързани с банките, които без съдебен процес вадят изпълнителен лист срещу своите неизрядни длъжници. "Предлагаме на народните представители два варианта – да отпадне възможността банките да използват този облекчен съдебен ред, а вторият е длъжникът да има възможност да избира дали спорът му с банката да мине по дългата съдебна процедура или да се ползва от краткия ред, защото длъжникът ще бъде натоварен с допълнителни такси и лихви", обясни омбудсманът.
Други изменения са насочени към защита на длъжниците на дружествата - монополисти, на държавата и на местните администрации. "Става дума за минимум по 650 лева, които всяко монополно дружество, агенция, НОИ, НЗОК, кмет, областен управител, министър не пропускат да си поискат от длъжника в съдебно производство и после да си ги търсят чрез частен съдебен изпълнител, като там добавят още по 350 лева. Предлагаме промяна в ГПК, с която да отпадне възможността монополните дружества, държавни и местни органи да искат в съдебен процес от длъжника да плаща юрисконсултски възнаграждения на техните юристи", заяви Манолова.
Омбудсманът ще поиска и да се даде възможност на длъжника да обжалва оценките на недвижимите имоти, които се изнасят на публична продан.
Манолова изрази надежда да я подкрепят парламентарните групи, които са гласували "за" тези предложения – БСП, "Атака", частично и Реформаторския блок, а и ГЕРБ да са преосмислили позицията си от преди две години.

Миналата седмица Камарата на частните съдебни изпълнители също излезе с предложения как да се намалят таксите, които оскъпяват събирането на вземания.

Dnevnik.bg