Жените и мъжете могат да получават еднакво заплащане най-рано след 170 години, гласи изследване на Световния икономически форум (WEF), цитирано от "Ройтерс".

Само преди година прогнозите са били, че надниците на двата пола ще се изравнят след 118 години.

"Нашите прогнози отразява моментното състояние на нещата и имат за цел да бъдат призив за действие", обяснява Сааади Захиди, член на изпълнителното бюро на WEF – швейцарска неправителствена организация.

Исландия и Финландия заемат първите места в класацията за равенството между половете сред 144 държави по общо 4 показателя.

След това се нареждат Норвегия, Швеция и Руанда. Африканската страна е отбелязала напредък в изравняването в заплащането на двата пола. Освен това е държавата с най-голям процент жени депутати в света, отбелязва докладът.

България е класирана на 41 място.

Най-зле се представят Йемен, Сирия, Саудитска Арабия и Иран.

Според изследователите неравенството по отношение на политическа власт се усеща особено отчетливо в САЩ, въпреки очакванията на изборите на 8 ноември страната да избере първия президент жена. Съединените щати са на 73-то място по участие на жените във властта. В общата класация за равенство на половете страната е на 45-та позиция.

Според WEF в световен мащаб участието на жените във властта бавно, но сигурно се увеличава.

От друга страна разликата в заплащането отново се увеличава и се е върнала на нива от 2008 г. За да направи класацията си, организацията изчислява колко мъже и жени са част от трудовия пазар, какви са догодите им и колко напредват в професионалната йерархия.

Средните годишни доходи на жените за милата година са близо 50% по-ниски от тези на мъжете – 10 778 долара срещу 19 873 долара.

Разликите в образователния ценз и достъпа до образование между двата пола е толкова малка, че при адекватна политика на страните може да изчезне след 10 години.

Но изравняването на участието на жените и мъжете в политиката ще отнеме 82 години.

Данните от доклада са базирани на статистика от организации като Международната организация по труда, Програмата за развитие на ООН и Световната здравна организация.

Dnevnik.bg