Шумен е областта с най-висок дял на автомагистралите и първокласните пътища от републиканската пътна мрежа – 36% при 18% за страната. Качеството на пътната настилка също е по-високо от средното за страната - 42,5% от пътищата са в добро състояние при 40,7% за страната. По-висока от средната за страната е и гъстотата на пътната и на железопътната мрежа. 

Достъпът и използването на интернет от населението също са по-високи от средните стойности за страната.

Това са част от изводите за Шуменска област в най-новото изследване „Регионални профили: показатели за развитие” на Института за пазарна икономика. То представя обхватна информация за развитието на областите в страната в т.ч. и отделни профили за всяка област с тематични, икономически и социални аспекти на живота.

Анализът сочи, че като цяло развитието на област Шумен тръгва нагоре, но все още е под средното ниво за страната. Като причини се посочва изоставането по отношение на вътрешните и външните инвестиции в областта, въпреки сравнително доброто усвояване на европейски средства, високата безработица, ниската заетост и влошена образователна структура на работната сила, недостиг на лекари, въпреки добрите оценки за здравеопазването.

В същото време Шумен получава и добри оценки за икономическа активност, сигурност и правосъдие заради сравнително ниския брой регистрирани престъпления, високата им разкриваемост и бързото приключване на наказателните дела. Шумен е сред областите с най-много посещения на музеите и библиотеките спрямо населението.

По отношение на доходите и условията на живот подобно на процесите в цялата страна област Шумен също пострада от кризата. След спада на БВП на човек от населението в последните години в областта той бележи стабилен ръст, но остава значително по-нисък от средното ниво за страната – 7376 лв./човек при 11 574 лв./човек за страната. Доходите и заплатите в областта също продължават да изостават спрямо средните стойности за страната въпреки ежегодното им повишаване. Делът на доходите от работна заплата е 52% при 57% за страната.

Област Шумен остава сред областите и с най-висока безработица. През 2015 г. коефициентът на безработица е 19,7% при 9,1% за страната, като само в област Силистра стойността на коефициента е по-висока. Възможно обяснение може да се търси в образователната структура на населението. Сравнително малка част от работоспособното население е с висше образование, а голяма част – с основно и по-ниско образование. И заетостта остава по-ниска от средната за страната – 58,5% спрямо 62,9% за страната. 

Изостават от средните нива за страната и инвестициите в областта, броят на предприятията също остава нисък – 38 нефинансови предприятия на 1000 души от населението при 53 на 1000 души за страната. За последните една-две години обаче общинските администрации в областта изпреварват значително средните нива на усвояване на европейски средства. Към 31 май 2016 г. изплатените суми по договори на общините като бенефициенти по оперативните програми са 788,8 лв. на човек при 688,8 лв.за страната. 

Като цяло размерите на местните данъци и такси средно за областта не се отличават значително от средните нива за страната и през 2016 г. В областта няма нито едно намаление на данъците и таксите, въпреки че в страната близо 1/5 от промените са към намаляване на ставките.

За администрацията оценките за развитието на електронното правителство и предоставянето на услуги на „едно гише“ нарастват през 2016 г. Въпреки това общините в областта изостават по отношение на административното обслужване. Местната администрация в областта през 2016 г. отново е оценена като една от най-непрозрачните с рейтинг на активната прозрачност от 39,0% при 54,2% за страната.

Демографската картина в областта все още остава сравнително по-добра в сравнение с общата в страната, но  в същото време застаряването на населението протича с по-бързи темпове от средните за страната, което вещае влошаване на демографския профил на областта. Коефициентът на естествен прираст през последните две години е по-нисък от средния за страната. 

В образованието традиционно нетният коефициент на записване в V–VIII клас в областта е по-висок от средния за страната, въпреки че през последните няколко години се забелязва определен спад. Дяловете на отпадналите от основното и средното образование в областта са относително ниски и намаляват през последната година. Зрелостниците от областта се представят по-зле от достигнатите нива за страната в изпитите от матурата по БЕЛ. Шуменският университет определя доброто представяне на областта по отношение на броя на студентите спрямо населението. 

В здравеопазването броят на общопрактикуващите лекари спрямо населението в областта е сравнително висок, но все още се наблюдава недостиг на лекари. През 2015 г. един лекар от водеща специалност средно се грижи за 770 души от населението в областта (743 през 2014 г.) при 544 за страната.

Шумен е сред областите с ниска престъпност и висока разкриваемост спрямо броя на местното население. В резултат от ниската престъпност натовареността на наказателните съдии в Окръжния съд е относително ниска, а бързината на правораздаването - по-добра от средната за страна. Делът на наказателните дела, приключили в 3-месечен срок в област Шумен, достига 96,0% при 88,1% за страната, а делът на висящите наказателни дела намалява до 6,8% при 9,4% за страната. 

По отношение на околната среда, въпреки сравнително чистия въздух областта страда от ниската свързаност с канализация и пречиствателни станции. 59,3% от населението на област Шумен живеят в селища с обществена канализация (при 74,9% за страната), а 44,7% имат достъп до канализация, свързана с ПСОВ (при 56,8% за страната).

И не на последно място Шумен се нарежда сред областите с най-много посещения в музеите спрямо населението – 1018 посещения на 1000 души от населението при 664 на 1000 души за страната. Регионалният исторически музей в Шумен отчита голям брой туристи, привлечени от открития и обявен за свещен кладенец в Плиска през 2015 г. Шумен е и сред градовете, които участват в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Значителни са и посещенията в библиотеките – 891 на 1000 души от населението при 583 на 1000 души за страната през 2015 г.

ШУМ.БГ