Ако британският премиер Тереза Мей идната седмица изгуби вота в парламента по нейното споразумение за развода с Европейския съюз, лидерите на ЕС няма да го скъсат и да започнат отново преговорния процес, но могат да й помогнат да спечели при втори опит.

Тази помощ може да дойде във формата на нови разяснения как ще действа споразумението или може би дори чрез малки корекции в съгласувания текст. Това едва ли ще бъде достатъчно да убеди многобройните редици на опонентите на Мей, едни от които виждат в документа твърде много Брекзит, а други - твърде малко. Целта е обаче да бъдат спечелени достатъчен брой колебаещи се депутати, за да бъде спасено споразумението.

Високопоставени дипломати в ЕС се надяват гласуването във вторник да се окаже с малка разлика, която да позволи на Мей да върне споразумението за втори вот. Тогава те могат да се опитат да й помогнат с "козметични" промени в необвързващата политическа декларация, която съпътства основното споразумение. Но дори и в този случай юридически обвързващият документ, който е в сърцевината на дебатите във Великобритания, няма да подлежи на предоговаряне. А ако вотът с "не" в парламента е с голямо мнозинство, Мей ще се окаже оставена да се справя сама.

 "Много неща ще зависят от бройките. Ако не й достигнат 15, 30 или дори 40 гласа, можем да помислим за жест, който да й позволи да опита отново", каза служител от ЕС.

Неуспех при гласуването (във вторник) ще превърне редовната (на всяко тримесечие) среща на върха на ЕС в Брюксел следващия четвъртък и петък в "кризисна среща на върха за Брекзит", казват служители в Брюксел, макар че времето може да се окаже твърде малко за Мей да каже на своите колеги лидери много повече освен факта, че е изгубила при първия опит и й трябва повече време. Те обаче бяха единодушни, че "кутията на Пандора" чрез "развързване" на договорения вече юридически текст за британското напускане няма да бъде отворена.

"Сигурно е, че няма да има никакво предоговаряне на споразумението за напускане", потвърди високопоставен служител. "Въпросът е какво ще направят британците, ако споразумението не мине през техния парламент. Ние сме готови да ги подкрепим."

Опциите варират от даване на повече време на Мей да потърси други начини да убеди парламента, до оказване на помощ на Великобритания дори изобщо да спре процеса на Брекзит - много лидери в ЕС редовно са казвали, че това би бил техният предпочитан краен вариант. "Можем да помислим да направим нещо козметично, сравнително бързо. Първо трябва да чуем от Мей, да видим какво искат те", каза друг дипломат от ЕС. "Ако обаче не й достигат стотици гласове, това вероятно е неосъществимо."

Неведнъж след парафирането на споразумението с Мей миналия месец ЕС заяви, че няма да го предоговаря и подкрепи нейната позиция, че направената оферта е най-добрата и единствено възможна. Някои страни, като Франция, са възприели особено твърда линия по въпроса за предлагане на допълнителни отстъпки на Лондон.

Необвързващата политическа декларация не е главният спорен елемент в британския дебат и далече не е ясно дали известно "пипване" в нея ще промени някои гласове в Камарата на общините. Все пак самото предположение, че тя може да бъде "пипната", може да се разглежда като признак за по-голяма гъвкавост.

Дипломати в ЕС заявиха, че ако няма експедитивно решение и бърз и успешен втори вот в британския парламент, процесът може да се проточи през 2019 г. със засилващ се натиск и върху двете всички страни.

Те изразиха мнение, че би било твърде прибързано да се предприемат каквито и да са ходове на последната за годината среща на върха на ЕС следващата седмица. Дотогава може дори още да не е ясно дали евентуални промени, които британците биха поискали от ЕС, ще бъдат насочени към по-близки връзки след Брекзит или обратно. "При тях няма мнозинство за нищо", каза служител от ЕС. Той отбеляза колко трудно се работи както с кабинета на Мей, така и с британския парламент - и едните, и другите разцепени наполовина по въпроса за Брекзит.

Дипломати от ЕС казаха, че много ще зависи от реакцията на пазарите, ако парламентът в Лондон отхвърли крехкото споразумение за Брекзит. Ако британската лира се окаже под силен натиск, парламентът може да се окаже по-склонен да гласува за споразумението втория път. "Има повече опасения, че Мей може да не успее при първия опит. Но ние все още смятаме,че тя в крайна сметка ще успее да го прокара", каза друг евродипломат, занимаващ се с Брекзит. /БТА

Дневник