Вътрешният министър на Великобритания съобщи в понеделник, че страната ще обяви ливанската политическа партия "Хизбула" за терористична организация. През 2001 и 2008 г. извън закона бяха обявени поделението ѝ за външна сигурност и военното крило, което фактически представлява паралелна армия в Ливан.

Групировката бе посочена от Израел като извършител по иранско нареждане на атентата на летището в Бургас през 2012 г., в която загинаха 7 и бяха ранени 35 души. Българското разследване продължава, няма официално потвърждение за участие на "Хизбула", а само за "съпричастност" на трима души с канадски и австралийски паспорти, живеещи на територията на Ливан.

"Хизбула" продължава опитите си да дестабилизира крехката ситуация в Близкия изток и повече не можем да правим разлика между забраненото военно крило и политическата партия", каза Саджид Джавид. "Поради това реших да забраня цялата групировка", допълва той в официалното съобщение.

Решението трябва да влезе в сила в петък след одобрение в парламента. То означава, че всеки член на "Хизбула" или подкрепящ организацията ще бъде смятан за извършител на престъпление, преследвано със затвор до 10 години.

Подкрепяната от Иран шиитска група вече е смятана за терористична организация в САЩ, където миналата седмица изразиха тревога от растящото ѝ влияние в правителството на Ливан.

Тя е основана през 1982 г. от Революционната гвардия на ислямски Иран, за последен път води война с основния си враг Израел през 2006 г. и активно участва в бойните действия в Сирия на страната на Башар ал Асад. Няколко от израелските въздушни удари на сирийска територия се смята, че са срещу опити на Иран да снабди ливанската групировка с нови ракети и модерно оръжие.

Според Лондон организацията продължава да струпва оръжие в нарушение на резолюции на Съвета за сигурност ООН, а подкрепата за Асад само продължава "конфликта и бруталните и жестоки репресии на режима срещу сирийския народ".

В ливанското правителство "Хизбула" контролира 3 от общо 30 министерства и разпространява регионалното си влияние чрез привличането на бойци в различни конфликти в Близкия изток. Самата организация не признава съществуването на отделни части в структурите си.

"Време е и ЕС да последва този пример", заяви в отговор на днешното съобщение Гилад Ердан, министър на вътрешните работи на Израел. "Всички, които наистина искат да се борят с тероризма, трябва да отхвърлят фалшивото разделение на "военно и политическо крило".

Дневник