Григор Димитров ще играе с испанския ветеран Фернандо Вердаско в първия си мач от турнира на червени кортове в Барселона. Двамата ще се срещнат в двубой от втория кръг на надпреварата, която е от категория АТП 500.

Димитров почива на старта на турнира като поставен под №13 в основната схема. Вердаско преодоля първия кръг след победа в два сета срещу сънародника си Фелисиано Лопес - 6:4, 6:3 за 82 минути.

Димитров и Вердаско са се срещали шест пъти, като са разменили по три победи. 27-годишният българин и 35-годишният испанец, които са съответно №43 и №37 в световната ранглиста, по традиция правят изключително равностойни мачове.

Последният им двубой беше през август във втория кръг на мастърса в Торонто. Димитров спечели драматична победа след обрат - 4:6, 6:2, 7:6 (5), a впоследствие стигна до четвъртфиналите.

Двамата се срещнаха още два пъти през 2018 г., като Вердаско излезе победител и в двата случая - 7:6, (4), 6:2, 6:4 в третия кръг на "Ролан Гарос" и 7:6 (4), 4:6, 6:3 във втория кръг на мастърса в Индиан Уелс.

Първият мач помежду им се игра през 2013 г. Те се изправиха един срещу друг в полуфиналите на турнира на червени кортове в Бостад, като Вердаско спечели след много оспорвана 150-минутна битка - 7:6 (3), 5;7, 7:5.

След това Димитров записа две поредни победи срещу испанския левичар - 6:1, 3:6, 6:3 в първия кръг в Пекин през 2014 г. и 6:4, 4:6, 6:4 в първия кръг на мастърса в Монте Карло през 2015 г.

Победителят от седмия двубой между Димитров и Вердаско вероятно ще играе със световния №3 Александър Зверев в осминафиналите. Германецът е втори в основната схема, а първият му мач ще е срещу квалификанта Марсел Гранойерс или "щастливия губещ" от квалификациите Николас Хари.

Димитров има да защитава 90 точки от миналогодишното си участие в Барселона. Той стигна до четвъртфиналите, където беше спрян от Кареньо Буста. Много е вероятно българинът да изпадне от топ 50, ако не успее да повтори класирането си от 2018 г.

Барселона първоначално не влизаше в програмата на Димитров. Бившият №3 в света обаче промени плановете си, получи "уайлд кард" от организаторите и ще запише пето участие в надпреварата на червените кортове в Каталуня.

Турнирът в Барселона не е сред най-успешните за Димитров. Той загуби първите си три мача в столицата на Каталуня - в първия кръг на квалификациите през 2008 г., в първия кръг на основната схема през 2011 г. и във втория кръг през 2013 г., преди да запише първите си победи през 2018 г.