С пълно единодушие от присъстващите 143 депутати в пленарна зала парламентът преодоля президентското вето и прие отново Закона за държавната собственост. В парламента ги нямаше само депутатите от БСП.

Промените в закона за държавната собственост бяха приети на 15 май. Според вносителя - Министерски съвет, основната му цел е да се оптимизира и ускори процесът по изграждане на значими национални обекти, както и да се насърчават инвестициите в индустриалния сектор. Според новите текстове съдът да може в закрито заседание да допуска предварително отчуждаване в седемдневен срок от искането на отчуждаващия орган, ако се налага да се защитят особено важни държавни и или обществени интереси. Предварителното изпълнение на акта се допуска при наличието на влязъл в сила подробен устройствен план и когато имотът е отреден за национален обект или обект с национално значение, предвиждат измененията. С проекта е предвидено да отпаднат и протоколите, които следва да бъдат подписани от две длъжностни лица и един от съседите.

В мотивите си за ветото президентът смята, че не е постигнат баланс между обществения интерес и защитеното от конституцията право на собственост и вместо ефекта на ускоряване се създава риск от забавяне на важни инфраструктурни обекти. Държавният глава възразява и срещу неравнопоставеността между дребните и едрите собственици на земеделски земи и горски територии, които ще се обезщетяват по различен начин. Според него тази промяна създава сериозен риск, вместо да се ускори процесът на изграждане на значими национални обекти, той да бъде забавен.

Президентът смята, че не е постигнат баланс между обществения интерес и защитеното от конституцията право на собственост и вместо ефекта на ускоряване се създава риск от забавяне на важни инфраструктурни обекти.

Дневник