Представата ни за добро и лошо често е базирана на исторически прецеденти и културни предразсъдъци. Знаем ли наистина, кое ни вреди и кое не?

Според ново проучване на Global Commission on Drug Policy, кокаинът и екстазито са далеч по-щадящи човешкия организъм от алкохола и цигарите. Със своя доклад, публикуван преди няколко дни, експертите настояват на преразглеждане и промяна на класификацията на наркотиците.

"Защо алкохолът е легален, а много други интоксиканти не са?“

Този въпрос задава независимата група от 26 учени. Откритията им може би не са новина за повечето хора, тъй като отдавна се говори за вредата, която нанасят алкохола и цигарите върху хората. Още през 2010 година, група британски учени класифицират 20 популярни опиоксични вещества, според това какви физически, психически и социални вреди нанасят. Алкохолът се оказва най-опасен от всички. Той е отговорен и за увеличаване на престъпността и разпада на семейства.

Но това проучване има и друга цел – групата е категорична, че като се вземат предвид научните доказателства, настоящите закони срещу наркотиците са просто... безсмислени.

Според тях, класификацията на наркотиците в 21-век е базирана не на фармацевтични проучвания, а исторически и културни прецеденти. ООН класифицира 300 психоактивни вещества в категории според техните вреди и ползи. Тези, които имат медицинска полза, като морфина например, попадат в зелената графа. Другите, като псилоцибин, който се открива в състава на магическите гъби, няма този късмет и въпреки че не нанася почти никаква вреда на физиологията на мозъка, бива пратен в най-опасната категория, а хората, които го притежават, търпят най-тежките санкции.

Изследването разкрива, че "парти“ наркотиците, като LSD, екстази и гъби, са "доброкачествени“, тъй като отбелязват резултати, на половина по-малко от тези на тютюна. Те се намират на дъното на класацията по вреда. Въпреки това ООН ги класифицира в една категория с кокаина и хероина, вещества, които са изключително опасни, но отново, не по-опасни от алкохола. Никотинът пък е по-опасен от вещества като кетамин и мефедрон.

За Глобалната Комисия, "единственият адекватен отговор на тази сложна тема е създаването на правила и нова система от категории, адаптирана към опасността от всеки наркотик и базирани на солидни научни изследвания“, както в момента се случва с храните, лекарствата и други продукти, които могат да представляват риск за здравето.

Разбира се, видът на списъка, съставен от Глобалната комисия има някои особености, свързани с начина на регулация и разпространение на веществата. Така например алкохолът заема първата позиция, частично заради факта, че достъпът до него е най-лесен. Той води до изблици на насилие, което увеличава и степента му на вреда спрямо другите хора. Според научните изследвания, кокаинът е най-опасен за физиологията на човешкия организъм. От друга страна, хероинът би се класирал още по-надолу в класацията, ако тези, които го употребяваха имаха достъп до неподправени и регулирани дози и не споделяха игли.

По-рано този месец специалистът по смъртност, причинена от наркотици, професор Матю Химкман, заяви, че "магическите гъби и MDMA е абсурдно да бъдат квалифицирани като наркотици от клас А“.

По думите му, магическите гъби влизат в тази категория само защото химическият им състав прилича на този на LSD-то.

"Тъй като комисията никога не е понижила категорията или изваждала някой наркотик от класацията, то едното и другото вещество, щом са химически еднакви, трябва да са едни и същи. Абсурдно е MDMA да се класифицира като наркотик от клас А при положение, че се използва за лечението на депресия и пост-травматичен стрес“, категоричен беше той.

В заключение, авторите на доклада твърдят, че "вече е време да приемем, че съществуването на общество без наркотици е просто една илюзия.“ А по-добрата им регулация ще ги направи и по-безопасни, не само за тези, които ги използват.

Днес.бг