Президентът на САЩ Доналд Тръмп назначи за изпълняващ директор на Националното разузнаване настоящия ръководител на Националния контратерористичен център Джоузеф Магуайър, предадоха световните агенции и БТА. Той ще поеме поста на 15 август, когато се оттегля досегашният директор Дан Коутс.

Заемащият тази позиция наблюдава дейността на всички 17 разузнавателни агенции в Съединените щати, включително Централното разузнавателно управление (ЦРУ) и Агенцията за национална сигурност. Коутс се оттегли след разногласие с Тръмп по редица теми.

От Националното разузнаване оставка подаде и фигура номер две в него Сю Гордън. Не е ясно какви са причините за нейното решение. Тя имаше подкрепа на бивши и настоящи представители заради богатия си опит.
Сред постоянните кандидати за директор на Националното разузнаване са конгресмените Майк Маккол и Девин Нунес, както и посланикът на САЩ в Холандия Пийт Хукстра, посочват американски медии.

Магуайър оглавява Националния контратерористичен център и ще поеме временно поста на Коутс другата седмица. "Дългата и отличителна" кариера в армията дава сигурност на Тръмп, че той ще свърши "страхотна работа", както самият президент написа в "Туитър".

Кой всъщност да е на поста

Името на човека, когото Тръмп обмисля да предложи като постоянен директор на Националното разузнаване, не е известно, но той е давал сигнал, че иска политически лоялен човек. Разузнавателните агенции са считани от някои от съюзниците му за поддръжници на "дълбока държава", която действа срещу него. Тръмп е казвал, че на поста е нужен "силен човек, който може да овладее (разузнаването)", защото "както, мисля, сте научили, разузнавателните агенции са полудели".

"Блумбърг" отбелязва, че няколко съюзници на Тръмп извън Белия дом са призовавали държавния глава да отстрани заместника на Коутс, Сю Гордън. Причината е, че тя е много близка с бившия директор на Централното разузнавателно управление Джон Бренън - остър критик на президента. Тръмп в отговор го нарича "най-лошия директор на ЦРУ в историята на страната".

Сред конгресмените напускането на Гордън може да повдигне въпроса дали разузнавателните агенции не са във все по-голяма степен обект на политическа намеса.

Бившият зам.-директор на ФБР срещу ФБР

Същевременно бившият заместник-директор на ФБР Андрю Маккейб, който беше честа мишена на гнева на Тръмп, съди бившето си работно място и министерството на правосъдието заради уволнението си, предаде "Асошиейтед прес".

Официалната причина за уволнението на Маккейб беше, че той е подвел следователи относно участието си в изтичане на поверителни данни в медия. Според Маккейб истинската причина бил неговият отказ да "се врече във вярност на един единствен човек".

В иска на Маккейб ФБР и министерството на правосъдието са обвинени, че са се отклонили от установените политики и са отказали да информират Маккейб защо е бил уволнен. В иска се казва, че правителството е ускорило дисциплинарното наказание срещу него, така че той да бъде отстранен, преди планираното си пенсиониране, без да получи полагащите му се финансовите си облаги. В иска се настоява уволнението на Маккейб да бъде обявено за неконституционно и той да получи правото си на пълна пенсия и на други облаги.

Днвеник