Графикът за договаряне на споразуменията за периода след Брекзит между Великобритания и Европейския съюз, включително по въпросите на търговията и сигурността, е свързан с много предизвикателства. Това заяви вчера главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние, цитиран от ДПА и БТА.

ЕС ще наблегне върху развитието на нови структури за сътрудничество и бъдещо партньорство в борбата с престъпността и тероризма, както и върху търговското споразумение, каза в Стокхолм висшият европейски представител. "Предстои ни да свършим огромна по обем работа, ако искаме да осигурим амбициозно ново партньорство", заяви Барние.

Великобритания се очаква да напусне блока на 31 януари.

Британският премиер Борис Джонсън настоя, че няма да удължи процеса на Брекзит още веднъж и ще договори споразумението за бъдещите отношения с ЕС до 31 декември, само 11 месеца след деня на Брекзит.

"(ЕС) ще настоява нашето икономическо партньорство да бъде изградено върху равноправни условия в областта на екологичните и социални стандарти, държавната помощ и данъчните въпроси", каза Барние.

Барние заяви, че Европейската комисия ще е готова на 1 февруари да връчи мандат за преговори, а разговорите ще започнат в края на февруари или началото на март. През юни се очаква лидерите на ЕС и Великобритания да направят равносметка на преговорите.

Британските депутати дадоха вчера, с исторически вот след три години и половина на криза, окончателното си одобрение за законопроекта, който ще позволи на Обединеното кралство да напусне ЕС на 31 януари.

В сряда Джонсън се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която предупреди, че няма достатъчно време за договаряне на всички аспекти от бъдещите отношения между ЕС и Великобритания до края на годината, така че двете страни ще трябва да изберат върху какво искат да се фокусират.

Дневник