Камарата на представителите на САЩ одобри вчера безпрецедентни стимули и помощи на стойност 2.2 трлн. долара за облекчаване на ударите, които понася икономиката от пандемията от коронавируса, съобщи "Ройтерс". Президентът Доналд Тръмп сложи подписа си под документа и той придоби силата на закон. "Бяхме ударени от невидим враг и то силно", каза Тръмп на церемонията по подписването в Овалния кабинет.

Това е най-големият финансов пакет от мерки, приеман в историята на САЩ, отбеляза "Франс прес". Мерките бяха приети в Сената и Камарата на представителите почти единодушно, което е рядко срещано явление. То показва колко сериозно се отнасят републиканци и демократи към пандемията в момент, когато американците страдат, а здравната система има опасност да не издържи на напрежението, отбеляза "Ройтерс". "Нашата нация е изправена пред извънредна ситуация в икономическата и здравната сфера с исторически пропорции заради коронавируса, най-страшната пандемия от над 100 години насам", каза председателката на долната камара Нанси Пелоси в края на тричасовия дебат.

От тези 2.2 трлн. долара 500 млрд. ще бъдат насочени за подпомагане на най-тежко засегнатите индустрии, а 290 млрд. ще отидат за помощи в размер на до 3000 долара за милиони семейства. Кредити в размер на 350 млрд. ще бъдат отпуснати на малкия бизнес, 250 млрд. са предвидени за помощи за безработица, а поне 100 млрд. долара ще бъдат насочени към болници и други институции от системата за здравеопазване. Тридесет милиарда ще бъдат използвани за разработването на ваксини и лекарства срещу COVID-19.

Закон от времето на Корейската война

Броят на болните от COVID-19 в САЩ надхвърли вчера 100 хил. души, съобщи университетът "Джонс Хопкинс". Въпреки че е страната с най-много заразени в света, починалите в САЩ от коронавируса са по-малко в сравнение с други държави - 1544.

Тръмп нареди на компанията "Дженерал мотърс" да произвежда респиратори за болниците, които лекуват заразени с коронавирус пациенти. "Това решение ще позволи да се гарантира бързото производство на респиратори, които ще спасят американски животи", каза той. С подписването на заповедта Тръмп се позова на закон от времето на Корейската война, който дава право на президента да изисква от компании да сключват договори и да изпълняват поръчки, смятани за необходими за целите на националната отбрана.

Нюйоркската фондова борса приключи вчерашния ден с понижение на котировките, но отчете като цяло огромен скок на седмична база. Дау Джоунс отбеляза растеж от 17,6 процента за седмицата - най-голямото седмично увеличение за промишления индекс от юни 1931 година. За Насдак и Сандард енд Пуърс 500 седмичният растеж е съответно 9.1 на сто и 10.3 на сто. Според анализатори причината за стабилизирането на финансовите пазари, разтърсени от кризата с новия коронавирус, е намесата на централните банки. /БТА

Дневник