След повече от месец на протести с искане за оставката му премиерът Бойко Борисов обяви, че предлага свикване на Велико народно събрание, което да въведе редица съществени промени в Конституцията. Той направи заявката в обръщение, разпространено от правителствената прессулжба.

"Време е за отговорност и решителност! Време е не само за смяна на политическата система, а за рестарт на държавата. Необходимостта от рестартиране на политическия модел не може повече да се отлага във времето! Единството, държавността и стабилността на страната за мен не са просто думи - те са основата, от която съм тръгвал за всяко свое решение", заявява министър-председателят.

Премиерът предлага свикване на Велико народно събрание (ВНС), което да въведе промени в Конституцията, като от изброеното от него се вижда, че възприема част от исканията на политическите си опоненти.

Предложенията за промяна в Конституцията са за:
Броят на народните представители да бъде намален наполовина - от сегашните 240 на 120;
при ВНС броят на народните представители да бъде намален - от 400 на 280;

Отделни съвети на съдии и прокурори

"Ще предложим прекратяване на Висшия съдебен съвет (ВСС) и създаване на Съдебен съвет на съдиите и на Съдебен съвет на прокурорите (тази идея бе залегнала в опита за правосъдна реформа на Христо Иванов, когато бе ресорен министър във втория кабинет "Борисов" - б.р.). Двата съвета ще решават отделно кадровите въпроси, свързани със съдиите, от една страна и прокурорите и следователите, от друга", заявява днес премиерът Борисов.

Предложението е в Съвета на съдиите да се избират 7 членове от професионалната общност, т.е. от самите съдии и 6-има от Народното събрание, избрани с мнозинство от две трети. Членовете по право ще са председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Борисов посочва, че предложението е в съответствие с препоръките на Европейската комисия за демокрация чрез право - т.нар. Венецианска комисия, която е консултативен орган към Съвета на Европа, членовете на Съдебния съвет на съдиите.

Идеята е двата съвета да имат и отделни инспекторати, а не както в момента има един Инспекторат на ВСС. Всеки от двата органа ще се състои от главен инспектор и петима инспектори.

Сред предложенията е и да се въведе институтът на индивидуалната конституционна жалба, казва още Борисов.

По-къс мандат на главния прокурор

Министър-председателят предлага и по-къс мандат на "тримата големи" в съдебната власт - главния прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. ОПредложението е за мандат от 5 години, вместо досегашните 7.

"Ще предложим главният прокурор на всеки шест месеца да бъде изслушван от Народното събрание и докладът му да бъде приеман. Докладът обхваща прилагането на закона за дейността на прокуратурата и разследващите
органи", заявява Борисов. Сега главният прокурор дава отчет пред депутатите веднъж годишно.

Предлага се и Народното събрание да може да изслушва главния прокурор и по въпроси, свързани с конкретни наказателни производства, след разрешение на наблюдаващия прокурор.

"Ще предложим да се ограничат правомощията на министъра на правосъдието само до това да предлага проекти на бюджети на съответните органи и да управлява недвижимите имоти на съдебната власт", заявява още Борисов.

Дневник