Европейската комисия е предложила България да получи 511 млн. евро помощ по схемата SURE за борба с безработицата.

Тя е една от трите "спасителни мрежи" за работниците, бизнеса и държавите в ЕС. Сумата не е окончателна - тя тепърва трябва да бъде одобрена от Европейския съвет. След това тя ще бъде дадена на държавите под формата на заеми с изгодни условия.

Целта е страните членки да могат да се справят с внезапно повишаване на обществените разходи, за да опазят заетостта. Парите по SURE трябва да се използват за национални схеми за краткотрайна заетост и други подобни мерки, особено за самонаетите лица.

За България се предвиждат малко пари в сравнение с други, по-малки държави. Малта със своето половинмилионно население е поискала 244 млн. евро, Хърватия, която има 4 млн. души - 1 млрд. евро.

Общо комисията предвижда да заеме 81.4 млрд евро на 15 държави членки, които вече са поискали помощ:

Белгия - 7.8 млрд.

Чехия - 2 млрд.

Гърция - 2.7 млрд.

Испания - 21.3 млрд.

Хърватия - 1 млрд.

Италия - 27.4 млрд.

Кипър - 479 млн.

Латвия - 192 млн.

Литва - 602 млн.

Малта - 244 млн.

Полша - 11.2 млрд.

Румъния - 4 млрд.

Словакия - 631 млн.

Словения - 1.1 млрд.

Португалия и Унгария също са изпратили формални искания, които са в процес на оценяване и скоро комисията би трябвало да обяви предложението си за тях.

"SURE бе една от първите предпазни мрежи, които решихме да създадем, за да гарантираме, че работниците имат доход, докато нямат заетост, и че работните им места ще бъдат запазени. Тя ще помогне за по-бързо възстановяване", коментира еврокомисарят по заетостта и социалните права Никола Шмит.

Дневник