България допусна втора загуба в група В на Европейското първенство по волейбол, чиито домакини са Италия, България, Република Северна Македония и Израел. В препълнената зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта българските национали отстъпиха на Хърватия с 1:3 гейма.

Пламен Константинов не направи промени в стартовия състав от вчерашната победа над Украйна и България започна с Николай Колев, Мартин Атанасов, Георги Сеганов, Алекс Грозданов, Цветан Соколов, Александър Николов и либеро Теодор Салпаров.

България започна отлично мача и поведе последователно с 3:0 и 5:1, като "трикольорите" показа много добра игра в атака и в защита. С точка от начален удар на Мартин Атанасов домакините поведоха с 5 точки при 8:3. Хърватите обаче показа класа и след грешки на българите, ас и блокада реализираха четири поредни точки и намалиха пасива си на 1 точки – 7:8. Гостите изравниха при 12:12 след грешка на българските волейболисти. Последва още едно изравняване, след което България поведе с 2 точки при 15:13. Малко по-късно домакините поведоха с три точки при 19:16 и хърватите поискаха прекъсване. България показа добра игра в края на гейма, изпусна един геймбол, но при сервиза си хърватите сбъркаха и домакините поведоха с 1:0 след 25:22.

В началото на втората част след едно равенство България поведе с 3:1, но последва силна серия на хърватите, които вкараха 6 поредни точки и поведоха с 8:3. Българите намалиха изоставането си на три точки, но с ас на Марко Седлачек гостите отново поведоха с 5 точки при 10:5. След 12:8 за гостите те направиха нова серия от три поредни точки заради отличния си начален удар на Бернард Баконджи и поведоха със 7 точки – 15:8. "Трикольорите" продължиха да допускат доста грешки, а гостите направиха още една серия от четири поредни точки и поведоха с 10 точки при 20:10. Хърватите не срещнаха никакви трудности до края на гейма и след грешка на Цветан Соколов на начален удар го спечелиха убедително с 25:16.

България поведе с 2:0 в началото на третия гейм, допусна изравняване при 2:2, но след това дръпна с 5:2. Хърватия обаче отвърна с три поредни точки поради наши грешки и изравни при 5:5. След това играта бе равностойна, резултатът се движеше точка за точка и бе изравняван 14 пъти, след което Хърватите реализираха четири поредни точки и поведоха с 23:19. Гостите пропуснаха 2 сетбола, но въпреки това взеха третия гейм с 25:22.

Четвъртата част започна с две равенства, след които отново Хърватия се възползва от грешки на домакините и поведе с 2 точки при 4:, а после и с 3 точки при 7:4. Гостите надиграваха националите на България по всички показатели и след успешна блокада срещу Цветна Соколов поведоха с 6 точки при 12:6. Малко по-късно преднината на хърватите стана 7 точки при 16:9. Избраниците на Пламен Константинов отвърнаха с четири поредни точки и намалиха пасива си на 3 точки – 13:16. Хърватия обаче пак успя да увеличи преднината си на 5 точки при 19:14. След 17:22 България направи серия от четири поредни точки и намали изоставането си до точка – 21:22, но силите не стигнаха за обрат и хърватите взеха гейма с 25:21 и съответно мача с 3:1.

Преди последните четири мача в групата начело е Словения (3 мача) с 3 победи, 9 точки и 9:1 геймово съотношение. Втори са хърватите (4 мача), 8 точки и 9:6. България (4 мача) е на трета позиция с 6 точки и 8:8 гейма, следва Испания (4 мача) с 6 точки и 6:8 геймова разлика, Финландия (4 мача) с 3 точки и 5:9 геймово съотношение и Украйна (3 мача) с 1 точка и 4:9 гейма.

Утре надпреварата продължава с нови два двубоя. От 17:30 часа играят Украйна и Финландия, а от 20:30 часа е срещата между Хърватия и Словения.