Алваро Мората и Ойхан Сансет вкараха през второто полувреме и националният отбор на Испания победи с 2:0 лидера в група А на европейските квалификации по футбол Шотландия, който загуби за първи път и ще продължи да чака класиране за Германия 2024.

Испания вече е на второто място с 12 точки и три по-малко от отбора на Шотландия, който ще продължи към финалите, ако иберийците не успeят да победят Норвегия като домакини.

Испанците, които имат 25 поредни победи у дома в евроквалификации, не можеха дълго време да преодолеят вратаря на гостите. Капитанът на шотландците Анди Робъртсън обаче напусна двубоя с контузия в 44-та минута, а в средата на второто полувреме попадение на Скот Мактоминей след статично положение бе отменено заради засада.

Испания вкара първия си гол в 73-та минута, когато Мората засече с глава центриране на Хесус Навас и бе точен за 1:0. Само 13 по-късно Сансет оформи крайното 2:0, след като се възползва от асистенция на влезлия секунди по-рано Хоселу.

"Трудна победа, но взимаме тези три точки и сме доволни от това. Шотландците се защитават много добре и са много опасни на контраатаки. Те имат фантастичен отборен дух и са много корав отбор за побеждаване", каза Мората за ВВС.

В другия мач от групата Норвегия отнесе с 4:0 Кипър с две попадения на голямата си звезда Ерлинг Холанд. Така норвежците остават на две точки зад испанците и въпреки че имат мач повече, надеждите за класиране на Евро 2024 са живи.

Турция надви с 1:0 Хърватия с гол на Барис Йълмаз през първото полувреме и оглави класирането в група D на квалификациите. Хърватите имат три по-малко, а с по седем са отборите на Армения и Уелс.

Албания пък продължава да мечтае за класиране в Германия 2024 след победа с 3:0 срещу десетима от Чехия. Моймир Шетил бе изгонен от игра през първото полувреме, а Таулант Сефери се разписа два пъти и Ясир Асани добави още едно попадение.

Албанците са с 13 точки в група Е и имат четири повече от преследвача Полша, който спечели с 2:0 във Фарьорските острови. Чехите са с точка назад, но и с по мач по-малко от лидерите в потока.