Държавата трябва да преизчисли вноските, които дължи, вместо да дава 80% от дължимото на болниците. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз /БЛС/ Цветан Райчинов, предаде репортер на БГНЕС.

Според Райчинов държавата не осъществява своите задължения по здравното осигуряване. От деветте категории, за които трябва да плаща здравни вноски тя плаща само за две – за пенсионерите и за децата.

"Сезирана е прокуратурата за извършване на престъпление, защото по този начин Касата превишава правомощията си", каза Райчинов. За БЛС бил приемлив само ясен текст, в който е записано колко плаща сега НЗОК, колко ще заплати след това. От лекарския съюз настояват да им бъдат изплатени и лихвите по просрочените суми. Към момента са преведени 80% от сумите на всички болници с изключение на 9-те, които са отказали да подпишат анекса.

От БЛС не са съгласни с Бюджета за 2014 година. Необходими са поне още 100 млн. лева, за да се покрият дефицитите от тази година и да се гарантират разходите за следващата, каза Райчинов. За да се нормализира положението БЛС смята че са необходими допълнителни 500 млн. лева.

От БЛС казаха още, че не е техен проблем как държавата ще се оправя с ЕК заради дефицита в здравната каса. Според Райчинов, целите на бюджета за 2014 г. са да бъдат по-добре заплатени грижите за децата, за ражданията и за тежката хирургия. По отношение на клиничните процедури, анестезиологията трябва да бъде отделена като дейност, защото анестезиолозите за сред най-добрите лекари в страната, а се налага да чакат отпускането на пари от други дейност.

Ако до 8 ноември няма решение на проблема от БЛС ще организират протестни действия. От БЛС искат и гаранции, и срокове за плащанията. "Държавата не трябва да нарушава 60-дневния срок за плащане на болниците", каза още Райчинов. От своя страна, Божидар Данев на Стопанската камара, който също участва в заседанието на Обществения съвет по здравеопазване, заяви, че от БСК не са съгласни с предприемането на стачни действия. Те предлагат търсенето на диалог за изход от ситуацията.

Според тях проблемите в здравеопазването са натрупани през годините и това води до структурни проблеми. БСК настоява НЗОК да бъде отделена от бюджета и да се преобразува и в разплащателно дружество, т.е да си събира сама здравните вноски. По отношение на този проблем са изпратени писма до НАП, НОИ, МФ и Сметната палата.

"Грешките в структурата на НЗОК трябва да се коригират, но държавата е първи нарушител на закона за здравното осигуряване", казаха още Божидар Данев. Той добави, че трябва да се изготвят краткосрочни мерки за 2013 г., за да се спаси сегашното положение, да има мерки за бюджета през 2014 г., както и реформи, за да се избегнат бъдещи проблеми през 2015 г. "За неосигурените лица държавата трябва да си носи отговорността", категоричен бе представителят на БСК.

На въпрос дали Общественият съвет ще сезира прокуратурата заради парите, които са изчезнали от НЗОК, Данев отговори, че няма да го направят, защото те не са отговорни за осигурените лица и техните вноски, нито са представители на осигурените лица.

Д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз, настоя за изготвяне на електронна система НЗОК. Според него пакетът за стоматологични услуги за лицата над 18 години, които НЗОК покрива, не е актуализиран от основаването на касата.

Опасението на всички участници на срещата е, че проблемите, които сега се наблюдават поради недостиг на средства за заплащане на дейността на болниците, ще се наблюдават и през следващата година, ако не се предприемат необходимите мерки за разрешаване на проблема. Организациите считат, че здравеопазването е грижа на държавата и то трябва да бъде държавна политика. Един от проблемите е, че през тази година има нови болници, между 6-10, които са подписали договор с НЗОК, а в същото време няма средства за увеличаване на контрагентите. Също така в списъка са добавени и нови лекарства, а за тяхната доставка се заплаща едва през януари следващата година, защото е необходимо да бъдат фактурирани. /БГНЕС