Социалните служби ще отнемат 7 от 9-те деца на Сашка и Атанас Русеви от Николаево, които са биологичните родители на малката Мария, която беше намерена в ромски катун в Гърция, съобщиха за БНТ.

В готовия анализ на социалните работници след проверката се посочва, че има риск за здравето и развитието на децата на семейство Русеви. Битовите условия, при които живеят са лоши - няма ток, вода, баня и тоалетна. 3 от децата ще бъдат дадени в приемни семейства, а четири - настанени в специализирани институции.

Има и вариант двете най-малки деца, заедно с майката, да бъдат настанени в дом "Майка и дете". Когато малката Мария се върне в България, тя също ще бъде дадена в приемно семейство, под ръководството на SOS-детски селища.

БГНЕС припомня, че драмата на "русия ангел" разтърси не само България и Гърция, но цяла Европа, достигайки чак до Британските острови. Резултатите от ДНК-анализа обаче показаха, че Сашка Русева е биологична майка на момиченцето, а Атанас Русев е биологичният баща. Срещу майката бе образувано досъдебно производство за това, че през 2009 година Сашка Русева е дала съгласие за продажба на детето си в Гърция и предстоят процесуално-следствени действия. Самата Сашка е обяснила пред разследващите, че оставила детето си за отглеждане на хората, при които е работила и че не е дала име на момиченцето в Гърция, тъй като "според нравствените норми това се прави в църква". Сашка не твърди, а и аз не очаквам да каже, че е взела пари за детето, заяви главният секретар на МВР. Според майката момиченцето няма документи.

Русото дете със зелени очи на възраст между 4 и 6 години беше открито при рутинна проверка на полицията в ромски катун в гръцкия град Фарсала, близо до Лариса. Момиченцето живеело с обвиненото семейство 39-годишен мъж и 40-годишна жена, но след ДНК тест се оказа, че ромите нямат с никаква роднинска връзка с него. Гръцкото правосъдие обвини и арестува ромското семейство за "отвличане". В показанията си пред съдия-следовател в Лариса мъжът казал, че детето им било предадено веднага след раждането от български ром и майката на детето, също ромка. Извън съда около 30 души от ромската общност чакаха няколко часа решението на съдиите, без да направят изявления

След като полицията разпространи снимка на момиченцето, асоциацията за закрила на детето "Детска усмивка", на която властите повериха момиченцето, регистрира огромен брой телефонни обаждания и имейли. Гръцката полиция предприе мащабно разследване, за да изясни случая, включително разгледа случаите на трафик на деца от съседни страни, сред които и България. /БГНЕС