Вчера беше ден на будителите на България, студентите са будители. Те имат отношение към България, те искат да останат в България. Те искат да живеят и да успяват в една България, която е правова държава, с институции, които са ефективни, прозрачни, обърнати към хората и техните проблеми.

Това каза във Велики Преслав президентът Росен Плевнелиев. Той добави, че политиците не бива да се притесняват от това, че в 2013 година имаше много протести, защото със сигурност те ще продължат.

"Ако ние вярваме в своята визия на достойна европейска държава, която иска да работи за един по-силен Европейски съюз, а аз вярвам, че това иска българският народ, тогава всеки един от нас е длъжен да има активна позиция", каза президентът.

Той коментира и стартът на проекта “Южен поток”.  “Нещо повече, аз не знам дали има договор или държавата е останала само на ниво инвестиционно намерение. Дълбоко се надявам три неща да се случат. Първо - да има договор, когато има такъв в него се разписват много ясно цената, условията, обществените поръчки, лихвите, съответно той се съобразява и с европейските директиви. Второ, да има изцяло прозрачен и пазарен подход, какъвто за съжаление към момента не виждам по отношение на този проект, защото не е все тая за колко пари ще бъде направен той”, каза Плевнелиев. Той посъветва правителството да се обърне към това, което искат гражданите – прозрачност и реформа в енергийния сектор. “Това означава договори, всички договори на сайта”, каза президентът, като добави, че реформата в енергетика все още не е започнала. 

Днес Плевнелиев откри следобедната сесия на Международния симпозиум "Свети Свети Кирил и Методий и българският Златен век", който се провежда в старата столица под негов патронаж от 1 до 3 ноември. Научният форум е по повод 1150 години от създаването на славянската писменост и от Великоморавската мисия на Светите братя Кирил и Методий и 1120 години от обявяването на Велики Преслав за столица на България.

 “Тази юбилейна година е много важна за нас – нека тя да остане запомнена в нашата съвременност като знаково събитие в европейската наука и култура, но преди всичко като събитието, което е припознато като годишнина на българите, на тяхната невероятна просветителска мисия, изразена чрез великото дело на светите братя и великия Златен век на България”, заяви държавният глава, като добави, че Симеон неслучайно е избрал Преслав за столица на Първото българско царство и замисълът му е бил градът да се превърне в символ на нова цивилизация, първостепенна по важност в региона и Европа.

Президентът призова учените да работят винаги отдадени на фактите, на истината, на историята. "Нека все така мощно да се чува вашият глас и институциите да ви подкрепят", каза той.

63-ма са участниците във форума от България, Русия, Словения, Полша, Македония, Дания. Научните заседания се провеждат в две секции и една кръгла маса, посветена на Цар Симеоновия исторически сборник. Съпътстващата културна програма на симпозиума включва две изложбени експозиции в Археологическия музей "Велики Преслав" - "Епиграфски паметници от манастира при с. Черноглавци", подготвена от Музея, и фотоизложбата "Словото – съкровище на България", експонирана от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

ШУМ.БГ