"Зелените" няма да участват в предизборна коалиция на Реформаторския блок и имат намерения да прекратят общата си дейност с партиите, които работят за създаването на предизборна коалиция, предаде репортер на БГНЕС.

"Зелените" не могат да участват в коалиция, наречена Реформаторски блок, това е мандатът, с който сме влезли в това обединение, но ние ще продължим да работим зад 12-те точки, обявени от Реформаторския блок, разработените платформи са единствената алтернатива към настоящия момент за държавата, категоричен беше съпредседателят на партията Андрей Ковачев.

"Зелените" засега остават в Реформаторския блок, но настояват останалите партии в блока ясно и категорично да заявят дали ще участват в предизборна коалиция или не. В учредителните документи, всичко одобрено от Гражданския съвет на Реформаторския блок не съществува думата "коалиция", подчерта съпредседателят на "Зелените" Борислав Сандов.

Решението за прекратяване на разговорите с партиите от Реформаторския блок, които имат намерение да формират предизборна коалиция е взето още преди няколко дни ръководството на "Зелените". То обаче ще трябва да бъде прегласувано, защото при взимането му не е имало нужния кворум

Още вчера по време на заседанието на Гражданския съвет на Реформаторския блок, "Зелените" са обявили своята позиция. Това ще направят и днес на срещата на партиите от блока в 12:00. От партията обаче не са достатъчно единни за действията си по отношение на Реформаторския блок. Заради "фиаското" около участието на "Зелените" в Реформаторския блок Петко Цветков, който член на Националния съвет поиска оставката на съпредседателя на партията Борислав Сандов. От своя страна Сандов подчерта, че досега винаги е изпълнявал решенията на органите на партията.

Кристина Димитрова, която също членува в Националния съвет на партията коментира, че "ръководството на "Зелените" си играе с процедурни хватки и попита къде е решението за влизане в Реформаторския блок. Андрей Ковачев й напомни, че при създаването на Реформаторския блок е взето решение за формиране на контактна група. Още в началото се записа, че партиите, които искат да правят коалиция, трябва да правят това извън Реформаторския блок, добави той.

"Зелените" коментираха и скандала с приетия от Народното събрание мораториум върху продажбата на български земи на чужденци. Според тях удължаването на мораториума е популистка и половинчата мярка, която няма да доведе до решение на проблемите, свързани с земеделските земи у нас. Затова те предлагат незабавно да се приемат няколко мерки. Те настояват да се забрани офшорни компании и фирми с неясна собственост да притежават, наемат и арендират земеделска земя и да започне публичен дебат за нуждата от таван за притежаване и наемане на земеделска земя.

"Зелените" предлагат да се въведе прогресивен данък върху земеделската земя с необлагаем минимум и да се въведе регулация, гарантираща, че едно физическо или юридическо лице не може да притежава по-голямата част от едно землище. Според тях максималната сума, която трябва фермерите да получават под формата на земеделски субсидии трябва да е 100 000 евро.

Те искат незабавно да се преразгледат концесиите за злато и мед в Средногорието и Родопите и предлагат да се разгледа възможността за преминаване към разработване на находищата в смесени дружества с държавно участие от минимум 50 %. "Зелените" предлагат да се въведе законодателна забрана за употребата на цианиди в златодобива и изработване на здравна карта на засегнатите райони.

Според тях трябва да се прекрати практиката концесия да се дава на фирмите, които да направили търговското откритие в находището. "Зелените" са убедени, че трябва многократно да се увеличат глобите при замърсяване на регионите и че трябва да има парични гаранции от страна на частните компании за покриване на щетите в случай на големи екологични аварии.

БГНЕС