Саудитска Арабия е направила сериозни инвестиции в ядрената оръжейна програма на Пакистан и при желание може да поиска атомни бойни глави от Исламабад, коментира Марк Ърбан в Би Би Си Нюзнайт.

В началото на годината високопоставен източник от НАТО споделил с Ърбан, че видял документ от разузнавателна служба, според чието съдържание по поръчка на Рияд в Пакистан били създадени и складирани ядрени оръжия, които били готови за доставка. През октомври бившият шеф на израелското разузнаване Амос Ядлин заяви на конференция в Швеция: "Ако Иран се сдобие с бомба, Саудитска Арабия няма да закъснее и с месец. Те вече са си платили за бомбата, просто ще отидат до Пакистан и ще си вземат каквото им трябва". От 2009 г. крал Абдула предупреждава специалния емисар на САЩ за Близкия изток Денис Рос, че ако Иран пресече червената линия, "ние ще се сдобием с ядрено оръжие".

Пред Нюзнайт Гари Сеймор, който до март 2013 г. беше съветник на президента Барак Обама по въпросите за неразпространение на ядрено оръжие, казва: "Вярвам, че саудитците са убедени, че срещат разбиране в пакистанците, че при извънредни обстоятелства, те биха могли да поискат ядрено оръжие от Пакистан".

Всъщност историята със саудитския ядрен проект, вкл. сдобиването с ракети с голям обсег на действие, способни да носят ядрено оръжие, има десетилетна история. В края на 80-те години на миналия век Рияд тайно купува десетки балистични ракети CSS-2 от Китай. Тези ракети, които не са с достатъчна точност, за да бъдат използвани като конвенционално оръжие, бяха разположени преди 20 г. Преди няколко месеца експерти от Джейнс дифенс съобщиха, че в Саудитска Арабия е изградена нова ракетна база с CSS-2, като установките за изстрелване на оръжията са насочени срещу Израел и Иран. От години е известно, че Рияд осигурява щедра финансова подкрепа за пакистанския ядрен сектор, вкл. чрез осигуряването на съдействие от страна на западни специалисти. Доказателство за сътрудничеството между двете страни са посещенията – през 1999 и 2002 г. на тогавашния министър на отбраната принц Султан бин Абдулазиз ас Сауд в пакистанския ядрен научно-изследователски център.

В надпреварата си с Индия в областта на ядреното сдържане, Пакистан си сътрудничи тясно с Китай, който продава на Исламабад ракети и ноу-хау за ядрени бойни глави.

Саудитски представители винаги са отричали слуховете за ядрените амбиции на страната си с довода, че Рияд е страна по Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Каквито и да са били споразуменията между Пакистан и Саудитска Арабия през 90-те години на миналия век, то около 2003 г. петролното кралство започва сериозно да обмисля стратегически варианти за отговор на променящата се среда на сигурност около страната. Според документ, идващ от високопоставени саудитски представители, по това време кралството разработва три възможни сценария: да се сдобие със собствено ядрено оръжие; да влезе в съюз с друга ядрена държава, която да го защитава; да разчита на налагането на зона, свободна от ядрени оръжия в Близкия изток. Според един от изтеклите през Уикилийкс документи на Държавния департамент пакистански дипломати казали на свои американски колеги, че е "нормално Саудитска Арабия да се превърне в действителен защитник на арабския свят като се стреми да се сдобие с ядрено оръжие".

До края на десетилетието Рияд многократно заяви "на четири очи" пред Вашингтон ядрените си амбиции. Но през 2012 г. натискът беше засилен, след като представител на Саудитска Арабия открито каза пред в. "Таймс", че "би било напълно неприемливо Иран да има ядрени мощности, а кралството – не". Дали тези изявления са целели да провокират по-твърда линия на САЩ към Иран или са били доказателство за самостоятелен, дългосрочен саудитски "ядрен" план? Според Ърбан става дума и за двете. Високопоставен пакистански представител му казал риторично:"Че за какво си мислите, че саудитците ни дават всичките тези пари? Не става дума за благотворителност.". Според бивш високопоставен служител от разузнаването на Исламабад "пакистанците със сигурност държат определен брой ядрени бойни глави в готовност веднага да ги доставят при искане от саудитска страна".

Ядлин отказал интервю на Нюзнайт, но коментирал в мейл до Ърбан така саудитските ядрени амбиции:"За разлика от потенциалните заплахи за региона, саудитската е много достоверна и близка".

За да бъдат коректни, от Нюзнайт се свързали с Исламабад и Рияд. Пакистанското външно министерство определило историята като "спекулативна и неоснователна". От Исламабад допълнили: "Пакистан е отговорна страна с ядрени оръжия със строго определени командни и контролни структура, както и с всеобхватна система за износ". Посолството на Саудитска Арабия в Лондон излязло с позиция, че кралството е страна по договора за неразпространение на ядрените оръжия и работи за превръщането на Близкия изток в зона, свободна от такива оръжия. Но добавя, че "провалът на ООН да наложи създаването на безядрена зона в Близкия изток е една от причините саудитска Арабия да откаже предложеното й място в съвета за сигурност". /БГНЕС