Претендирам да познавам мисленето и начина на действие на хората, участващи в тези драми в обществото, затова и още преди няколко дни казах, че е възможно Христо Бисеров вече да е напуснал страната. Това заяви пред Нова телевизия Осман Октай, бивш зам.-председател на ДПС.

Потвърждавам за ролята на Бисеров по време на управлението на ОДС и Филип Димитров, след това Бисеров влезе в кръга Доган и около обръчите на Доган. Познавайки българската политическа кухня, неслучайно случая го свързвам с оперативното дело "Лиани" за корупционните схеми по време на управлението на тройната коалиция, където бяха замесени имена на много министри, както и за смъртта на Ахмед Емин, неслучайно свързах тези два момента. Ако нямаше информация и натиск от външни европейски служби, абсолютно съм сигурен, че за пореден път и тази разработка на ДАНС щеше да се потули и нищо нямаше да се случи. След като вече изтича информация от различни коридори на ДАНС и МВР, че разработката не е от вчера, а от година и нещо, си задаваме днес въпроса кой и защо е задържал тази разработка да не се развие. Разработката е била задържана още по времето на ГЕРБ, категоричен е Осман Октай.

Корпоративните интереси, стоящи зад тези политически играчи са едни и същи по време на всяка власт. Ако до вчера по времето на ГЕРБ медиите на една групировка, на едни хора, са ги ласкаели, днес вече са в полето на днешната власт, те са едни и същи играчи в това отношение, убеден е Октай.

Натискът от европейските служби и Брюксел е бил огромен, затова и в събота вечерта високопоставен генерал от службите, от ДАНС, е бил в сараите на Доган. Вследствие на това посещение, Доган получава тази информация и нарежда на Местан в неделя следобед Бисеров да бъде доведен при него. Местан не е допуснат на срещата. Разговорът е бил на четири очи между Доган и Бисеров. И тогава се прави този сценарий с бързането, той да изпревари действията на службите с арести, задържания и т.н., разясни Осман Октай. Той е категоричен, че Доган никога не би допуснал Бисеров отново да бъде народен представител.

Не мога да анализирам защо, как и кои са задържали тази информация от службите. Зададох остри въпроси за това, че Бисеров заедно с Местан съставиха това правителство. Назначиха министри, зам.-министри, областни управители, те имат отношение към цялото управление днес на страната. Какво става с авторитета на тази власт днес, ще понесат ли отговорност и тези хора, които са били внедрени по този канал, попита Октай.

Местан, назначен за председател от Доган, вместо да се оправдава, че това са били лични действия и мотиви на Бисеров, в политиката няма такова нещо. Когато един човек е зам.-председател в НС, имал е силна позиция при оформянето на управлението на страната, трябва да се понесе политическа отговорност. Местан, ако иска да спаси авторитета на държавността и управлението, незабавно трябва да се оттегли и да понесе политическата отговорност за това нещо. Това да се направиш на нищо не чул и не разбрал, не върви в обществото. Този скандал ще разруши вече авторитета на това правителство още повече, подчерта Октай.

"Корпоративна групировка "Възраждане" влезе в Съвета за икономическо развитие с всички свои кадри, до ден-днешен тези кадри са във всички коридори на властта в страната. Някой трябва да координира тези хора, които се назначават в енергетиката, областни управители и т. н. Тези хора са лобито, кадрите на Христо Бисеров. Затова всички политици обикновено пишат едно в декларациите си до Сметната палата, а иначе си прехвърлят средства с децата и т.н.", заяви Осман Октай.

Запитан кой е генералът от ДАНС, който е бил при Доган, Октай отговори, че не може да даде такава информация. "По всяка вероятност записите и камерите за присъствието на този човек при Доган и хората, които могат да свидетелстват, рискуват много. Вицепремиерът каза вчера, че не е знаел и нямал никаква информация. Самият факт, че те премълчават целия този скандал, нима очаквате външните служби да коментират детайлите на събитията", запита реторично Октай.

ДАНС има власт върху Доган и ръководството на ДПС, а не обратното, според Осман Октай. Дори и службите са част от обслужването на тези политико-олигархични кръгове. Достатъчно казах, че човекът от ДАНС, ходил при Доган, е генерал, заяви още Осман Октай.

БГНЕС припомня, че прокуратурата образува досъдебно производство за данъчни престъпления и пране на пари срещу вече бившия депутат от ДПС и зам.-председател на НС Христо Бисеров.

Главният прокурор Сотир Цацаров на 6 ноември е получил от председателя на ДА "Национална сигурност" Владимир Писанчев писмена справка, съдържаща информация за евентуално извършени престъпления против финансовата и данъчната система. Информацията се отнася за лицата Христо Бисеров и Ивайло Главинков. Получените данни са свързани с извършването на парични преводи в щатски долари и в евро от сметка в банка в европейска страна към сметка в банка на друга европейска страна, с титуляри – Бисеров и Главинков.

Последвали са извършване на влогове /срочни депозити/, теглене на суми в брой, както и банкови преводи към свързани търговски дружества, регистрирани и в офшорни зони /Сейшелски острови/.

По разпореждане на Цацаров, информацията незабавно е изпратена по компетентност на Софийската градска прокуратура. Образувано е досъдебно производство за данъчни престъпления и пране на пари срещу Христо Бисеров и Ивайло Главинков, както и за документно престъпление срещу Бисеров - представяне на декларация с невярно съдържание пред Сметната палата.

На 7 ноември Христо Бисеров бе освободен като народен представител. Депутатите гласуваха за оставката му със 138 гласа "за", 10 - "против" и 23 - "въздържали се".

Бисеров подаде оставка като зам.-председател на ДПС на 3 ноември. По молба на Христо Бисеров, почетният председател на ДПС Ахмед Доган и председателят на партията Лютви Местан приеха оставката му като заместник-председател и член на ЦС и на ЦОБ на партията. Мотивите са единствено лични и не са от политическо естество, уточниха тогава от ДПС.

57-годишният Бисеров бе депутат в периода 1991-2000 и от 2005-2009 година. Той бе главен секретар на СДС от 1994 до 2000 година и бе наричан "сивия кардинал" в СДС. През 2000 година призовава тогавашния премиер Иван Костов да подаде оставка. През 2005 година отново влиза в НС като представител на Движение за права и свободи.

БГНЕС