На церемония в хотел "Шумен" днес официално бе открита Североизточна българо-турска търговско-индустриална камара. На нея присъстваха над 150 бизнесмени от двете държави. Гости бяха посланикът на Република Турция Исмаил Арамаз, ръководителите на търговско-промишлените палати на Лозенград и Одрин, български народни представители, областни управители от Североизтока.

В словото си председателят на Управителния съвет на Камарата Фикрет Индже благодари на областния управител Венцислав Венков за труда, който е положил за създаването й, както и на народните представители за подкрепата. 

“От 14 години съм инвеститор в България и сега искам да споделя нещо тъжно - на вратата на завода има млади хора, които с надежда чакат за работа и от това много ме боли. Събрали сме се тук тази вечер, за да намерим решение на този проблем, защото сред младите хора в България безработицата е около 29% и ние сме отговорни към тези хора. Всички, които учредихме тази камара вярваме в следното – икономическата взаимопомощ, която ще се създаде между двете държави и особено в нашия регион ще допринесе за решаването на тези проблеми. Искаме да направим всичко възможно да помогнем на тази хубава държава”, каза Фикрет Индже и добави, че истинската работа започва от понеделник.

“През тези 36 месеца, откакто съм в България, се стремих да спазвам няколко основни принципа – първият е между Турция и България да има суверенно равноправие, вторият е да има взаимоигода, и третият е да се стремим да имаме общи проекти. Ние все още нямаме достатъчно сътрудничество”, каза от своят страна посланик Арамаз. Той подчерта, че Турция е на второ място по търговски стокообмен с България, след Германия. “България продава на Турция всяка година стоки на стойност 1,8 млрд, евро, а турският към България в 1,2 млрд. евро. Голяма част от износа на България за Турция се прави от турски бизнесмени и ние искаме повече български бизнесмени да правят този износ. Още нещо, този български износ за 1,8 млрд. евро е само 1,2% от общия внос на Турция и това е крайно недостатъчно”, каза той.  

 Посланикът повтори идеята си за разкриване на генерално консулство на Турция в Шумен, като сподели, че същото се предлага и на България – да открие свое консулство в Бурса или Измир. “Ако изберете Измир, това ще е много интересно, защото през 1842-ра година там Константин Фотинов започва да издава списание “Любословие”. Имах среща с кмета на Измир, който ми обеща улицата, на която бъде открито консулството ви, да се прекръсти на “Константин Фотинов”, каза посланик Арамаз и призова българи и турци да не се страхуват от историята си, а да си сътрудничат.

Припомняме, че Североизточна българо-турска търговско-индустриална камара бе основана на 4 ноември. Инициатор и създател на идеята е собственикът на „Алкомет“ Фикрет Индже. На Учредителното събрание, което се проведе в Областна управа под патронажа на областният управител Венцислав Венков, присъстваха представители на 24 фирми от различни браншове, генералният консул на Турция в Бургас Ниязи Еврен, председателят на Общинския съвет Георги Колев и омбудсманът Иван Капралов.

Тогава учредителното събрание прие устава на Камарата и в организацията бяха включени първите 24 фирми, а в Управителния съвет бяха избрани Фикрет Индже, Ася Асенова и Сезгин Юдже. Трите места в Контролния съвет пък бяха заети от Анета Свещарова, Кенан Селчук и Фазилет Чавдар.

ШУМ.БГ