С препоръки за безопасно използване на ел.уреди през отоплителния сезон излиза шуменската полиция. Според данните, за миналата година на територията на областта през зимните месеци – от 1 ноември 2012 до 30 март 2013 – са възникнали 207 пожара. 82 от тях са с материални загуби, 125 са произшествията без материални щети.
17 пожара са възникнали поради неправилно боравене с открит огън, толкова са и произшествията, станали след късо съединение.
Неправилно ползване на отоплителен уред е причина за пет пожара, четири са възникнали заради неправилно ползване на нагревателен уред. Шест произшествия са станали заради техническа неизправност на уред.
Трябва да запомните: При пожар уреди под напрежение или включени към електрическата мрежа не могат да бъдат гасени или охлаждани с вода! Това може да стане само след изключване на електрическия ток от централното електрическо табло или от етажното такова! Има опасност от токов удар с фатални последици!
За да не се допускат инциденти през настоящия отоплителния сезон, от полицията съветват:
Никога не оставяйте включени уреди без наблюдение! При напускане на дома или офиса още веднъж се убедете, че сте изключили уредите. Върху или в близост до електрическите уреди никога не оставяйте горими предмети. Не ги използвайте за сушене на дрехи. Осигурете безопасността на децата, като поставите предпазители на контактите. При включени електроуреди никога не оставайте децата без наблюдение! Последното е особено важно и за безопасността на Вашите близки, ако те са трудноподвижни, възрастни или болни хора.
За безопасната експлоатация на печки с твърдо гориво е необходимо съобразяването с инструкциите на производителя. Недопустимо е ползването на самоделни отоплителни уреди за твърди горива! Печките никога не трябва да се запалват с леснозапалими течности (бензин, нафта и др.), както и да се зареждат с гориво от вечерта за другия ден. Никога не изхвърляйте неизстинала сгурия там, където има горими отпадъци!
Не оставяйте за сушене около отоплителните уреди дрехи и др. леснозапалими материали. Средствата за запалване на отоплителните и нагревателните уреди – кибрити и запалки, трябва да се съхраняват на недостъпни за децата места!
Упражнявайте постоянен надзор над децата. Не ги оставайте сами вкъщи при работещи отоплителни уреди! Никога не ги заключвайте!
Важно правило при ползването на печки с газово гориво е постоянният контрол за техническата изправност на съоръженията – автоматиката, вентилите и др., осигуряващи нормална работа. Необходимо е уредите да са стандартно изпълнение и в никакъв случай да не се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход.
Отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация. В случай, че усетите специфичната миризма, веднага затворете вентилите и започнете проветряване на помещението. В случай на теч над допустимата концентрация, при източник на запалване с минимална мощност може да се възпроизведе взрив. Ако е тъмно, не палете лампата и не ползвайте открити огнеизточници – запалки, свещи и др. Не поемайте излишен риск и не практикувайте напълване с газ на по-малки бутилки от такива с по-голяма вместимост.
ШУМ.БГ
Коментари
сър Артър Евънс
Все едно сме малки деца, че се налага да ни обясняват как да боравим с електричество! Не сме балами, знаем какво и как да правим. Вземете да обясните на господата управляващи какво трябва да направят при обстановка като днешната - да си подадат Оставката!
малоумни управници
Абе това не е ли работа на пожарната да ни запознава с мерките за безопасност?????Като един друг абсурд:Границата ни да се охранява от полицаи, те са за вътрешният ред в държавата.Тези така наречени волнонаемни за какво са ни????Това си е изцяло тяхна работа, а не по- цял ден да блъскат карти.Много са ни зле управляващите, всичко им е голяма мъгла.
Trakiq squad
Кви са тея,хайки в Тракийския квартал?
!! !!
Отчитат дейност разбира се.
Анонимен
Обясняват на колегите си полицаи по вестника.