Политическа партия ГЕРБ ще внесе до края на деня сигнал срещу премиера Пламен Орешарски и в Европейската комисия.

Това обяви депутатът Десислава Атанасова, след като депозира сигнал в прокуратурата, предаде репортер на БГНЕС.

В сигнала до главния прокурор Сотир Цацаров от ГЕРБ настояват да бъде направена проверка на изявлението на премиера Орешарски на 15 ноември, когато той пред медии се е заканил, че държавни служители, които участват в протестите, може ще бъдат уволнявани. Сигналът до ЕК ще е до председателя на комисията Жозе Барозу и до комисаря по право и вътрешен ред, добави Атанасова.

Според ГЕРБ подобни изявления на най-висшия представител на изпълнителната власт застрашавали и гражданските права на българите – "а именно свободно да се сдружават и свободно да изразяват гражданските си и политически позиции", поясни Атанасова.

Другият вносител на сигнала депутатът Красимир Ципов допълни, че ГЕРБ ще иска главният прокурор да извърши проверка не само на действията на премиера, а и на действията на органите, които са дали тези оперативни данни. "Министър-председателят е върховният представител на изпълнителната власт. Той не е държавен служител, но това не омаловажава направеното. Орешарски заяви, че се събират оперативни данни за лица, които участват в протести пред министерски съвет", добави Ципов. /БГНЕС