Делото срещу бившия директор на разузнаването ген. Кирчо Киров, който застана на подсъдимата скамейка по обвинение за присвояване на бюджетни средства, ще се гледа в четвъртък от Военния съд, предаде репортер на БГНЕС.

Делото ще се гледа по нормалния ред, а не по съкратената процедура.

БГНЕС припомня, че при първото заседание на съда ген. Киров заяви, че очакванията му са за справедлив процес и че като подсъдим се чувства "не особено комфортно, както всеки човек в неговата ситуация".

Процесът се гледа при закрити врати. Председателят на съда полковник Елин Алексов предложи на ген. Киров делото да се гледа по съкратената процедура, по реда на глава 27 от НПК – това означава, че ако той прецени, може да се ползват доказателства, събрани в хода на досъдебното производство, което както обясни полк. Алексов: "му допринася определени бонуси при определянето на наказанието". Ген. Киров и неговият адвокат Димитър Вълчев предпочели делото да се води по обичайната процедура

Бившият шеф на разузнаването отказа да коментира петте милиона лева, за които е подсъдим с мотива, че не коментира обвинението. "Не, разбира се", така отговори на въпроса дали е възможно 5 млн. лева да изчезнат от бюджета на НРС и самият той да напише хиляда фалшиви документа. "Като ме гледате така, приличам ли ви на човек с 5 млн. лева?", отвърна ген. Киров. "Естественото на разузнавателната работа е такова, че аз не мога в детайли да ви отговоря", допълни той в отговор на въпрос за какво са били предназначени тези пари, но все пак призна, че те са отишли по всички направление на разузнавателната дейност.

Обвинението на прокуратурата той си обяснява така: "Прокуратурата е важен държавен орган и аз не мога да коментирам нейните действия". Обвинението към себе си лично, което всъщност е първото към шеф на разузнаването, той също отказа да коментира, като призова да се остави съдът да си свърши работата. В зародиша му обаче сезира политическа основа. Ген. Киров за пореден път не каза откъде и защо е тя и отново препрати към политическите процеси у нас преди година и половина. Той поиска репортерите да си припомнят кой основно бил пострадал от тях. На въпрос обаче защо точно него, след като е бил независим директор на една от службите за сигурност - НРС, той каза, че няма независими хора по различни причини. Така за себе си посочи, че е зависим от всички силни на деня.

От прокуратурата държат на всички свидетели, сред тях няма политици. Един от свидетелите обаче е настоящият директор на НРС бригаден ген. Драгомир Димитров, но полк Алексов отказа да посочи още имена. Наблюдаващият прокурор каза, че бившият шеф на НРС е с много добре структурирана защита и процесуалното му поведение в досъдебната фаза е било перфектно. "Той се държа достойно като генерал", каза той. Що се отнася до изказванията на ген. Киров за политическата основа на делото, полк. Алексов посочи своето "вярване и кредо", че "българската прокуратура е политически независима" и каза, че той не помни, никога досега в неговата прокуратура "някой да е образувал дело под натиск" или поне не му е ставало достояние това. "Държа да кажа, че българската прокуратура не се поддава на политически натиск", каза военният прокурорът. Той призна, че делото е сложно и не поиска да се ангажира кога ще приключи.

Прокуратурата твърди, че за периода 2007-2011 г. Киров е присвоил общо около 5 милиона лева, като парите били във валута - долари и евро. За улесняване на присвояването Киров, в кръга на своите правомощия, съставил над 1000 официални финансови документи, с цел да бъдат използвани за доказване на несъществуващи служебни разходи. Фалшивите документи, с които парите са присвоени, са били за специфични нужди на службата, смята обвинението. Не става ясно обаче дали това са фиктивни разходи за командировъчни, за гориво или за премии на разузнавачи. Макар да е имало механизми, по които е можело да бъдат контролирани разходите в НРС, бившият директор на службата е имал възможността да присвои парите, посочва прокуратурата. /БГНЕС