В Банкок антиправителствени демонстранти нахлуха в сградата на министерството на финансите. Протестиращите не причиниха никакви щети, но техните водачи призоваха за подобни щурмове на всички министерства.

Ако министерствата не спрат работа в знак на гражданско неподчинение, утре ще ги превземем всичките, заяви пред множеството Сутеп Таугсубан, един от ръководителите на Демократическата партия, основна опозиционна сила в Тайланд.

Стотици антиправителствени демонстранти се събраха и пред сградата, в която се помещава службата за връзки с обществеността на тайландското правителство, предаде Ройтерс.

Демонстрантите са част от десетките хиляди протестиращи, които засилиха натиска над правителство на Инглук Шинаватра, продължавайки започналия вчера протест по улиците на Банкок. Демонстрантите настояват за оставката на министър-председателя, сестрата на сваления с преврат премиер Таксин Шинаватра, който сега е в изгнание.

Протестиращите, които според полицията днес са 30 хил., се отправиха към общо 13 правителствени здания, предаде ДПА. Сред тях освен атакуваното министерство на финансите, бяха полицейски и военни централи, централи на държавни телевизии, сградата на Парламента и Правителството.

Пред сградата на правителството демонстрантите бяха блокирани от заграждения и от десетки хиляди полицаи, допълва ДПА. Протестиращите носеха цветя, надуваха свирки и скандираха "Таксин вън, армията е с нас", убедени, че Таксин Шинаватра продължава да играе роля в политическия живот на Тайланд.
 

Вчера около 100 хил. противници на кабинета се събраха отново в центъра на Банкок. Вчера вечерта 50 хил. привърженици на Таксин Шинаватра и на сестра му обаче също излязоха в Банкок. Новата вълна от протести е най-голямата от пролетта на 2010 г., когато в демонстрации, прераснали в насилие, загинаха 90 души, а 1900 бяха ранени, посочва Франс прес.

Тогава 100 хил. души окупираха центъра на Банкок за два месеца и настояваха за оставката на тогавашното правителство, но накрая бяха щурмувани от армията. Новата вълна от протести илюстрира дълбокото разделение, което продължава да съществува в Тайланд.

БТА