Областната комисия за военните паметници призна за герой разстреляният за държавна измяна съветски шпионин ген. Владимир Заимов. Членовете й гласуваха паметникът му пред сградата на Военния клуб и паметната плоча пред дома му в центъра на Шумен да останат в Националния регистър на военните паметници.
Според чл. 4 от Закона за военните паметници обаче, не са такива паметниците на осъдените за умишлени престъпления от общ характер против републиката, собствеността и личността.
“По смисъла на закона генерал Заимов не отговаря, той е съден и разстрелян. Но зависи от камбанарията, от която гледаме. Съден и разстрелян от кого? Ако реши Комисията, че трябва да спазваме стриктно закона, той трябва да отпадне”, каза историкът Мишо Йорданов, но призова паметникът все пак да бъде включен в регистъра. “Генерал Заимов е голям българин. Независимо от това, че е служил на чуждо разузнаване, тези сведения, които е давал, са били в интерес и на България”, каза и Иван Бончев от Съюза на ветераните от войните.
При гласуването против бе единствено Иван Найденов от Съюза на офицерите от резерва “Атлантик”, който заяви, че с включването на Заимов в регистъра се прави прецедент.
“Генерал Заимов е спорна фигура, ще разгледаме специално случая и всички факти, свързани с него. Все пак той е осъден и разстрелян за престъпления срещу държавата, а законът казва, че паметниците на такива хора не са военни паметници”, коментира за ШУМ.БГ експертът по военни паметници в Министерството на отбраната Иво Антонов, който днес трябваше, но не можа да присъства на заседанието на Комисията в Шумен.
От 1939-та година Владимир Заимов работи за съветското разузнаване под псевдоним „Азорский“. Генералът е арестуван по обвинение в шпионаж в полза чужда държава през март 1942-ра. На 1-ви юни същата година е осъден от военен съд и същия ден е разстрелян. През 1945-та присъдата му е отменена. През 1972-ра СССР го удостоява посмъртно със званието „Герой на Съветския съюз“.
На днешното заседание Комисията разгледа статута на общо 12 спорни паметника. Предложенията ще бъдат изпратени в МО, където министърът ще има последен думата кои да се включат и кои да отпаднат от Регистъра.
ШУМ.БГ
Коментари
До "До шмоко"
Свилене, глупав си и неграмотен.
врабец
Той бил "шпионин", но през войната,което е нормално за това време, а сега много от българите са предатели, като бягат на Запад! Защо при най-малката трудност бягат, а не стоят тук да се оправят нещата?????? Най-лесно е да бягаш от нещо трудно, мурафетът е да останат тук, при трудностите, и да се прави нещо смислено!!!!!
ДС
Ами Мишо си е Мишо-мишок де!
П****и мръсни, ще го изтриетв ясно е ...всичко което е като Украйна се толерира от скапания ви сайт..п****ли мръсни!!!!!!!!!!!!!!!!
Да живее Дъбов, Шоша и всички комунистически копелета!!!!!!!!!!!!!!!!
четете
Владимир Заимов е роден на 8 декември 1888 г. в гр. Кюстендил. Син на българския националреволюционер, апостол на Трети врачански революционен окръг през Априлското въстание и русофил Стоян Заимов
Военна кариера[редактиране | edit source]
Завършва Военно училище в София през 1908 г. Действителна военна служба започва в VIII- и Артилерийско полк (Стара Загора. Участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Служи в Шуменския и Софийския гарнизон. През 1923 г. в качеството си на командир на артилерийски дивизион, предотвратява разстрел на арестувани комунисти в Сливен след Септемврийското въстание.[1] В периода (декември 1929 - май 1932) полковник Заимов командва 4-и артилерийски полк.
След Деветнадесетомайския преврат (1935), полковник Заимов е назначен за инспектор на артилерията. През същата година е избран за политически секретар на Военния съюз. На 16 октомври 1935 г. е уволнен за антимонархически прояви от армията с военно звание генерал-майор. През 1935-1936 г. е подсъдим на съдебния процес срещу Дамян Велчев за заговор за нов държавен преврат. Оправдан по недоказаност.[2]
Шпионаж за СССР
По време на Втората световна война е противник на участието на България на страната на Тристрания пакт. Поставя се в услуга на Главното разузнавателно управление на Генералния щаб на Червената армия. Произведен е във военно звание генерал-майор
Съдебен процес[редактиране | edit source]
Арестуван по обвинение в шпионаж в полза на СССР на 22 март 1942 г. Обвинен, че в полза на съветското разузнаване създава разузнавателна група, които работи под прикритието на принадлежащата на Заимов картонена фабрика „Славянин“. Свързва с други групи във Варна, в Румъния и Чехословакия. Обвинителите му твърдят, че е в контакт със съветския военен аташе полковник T. Б. Сухоруков (1935). През октомври 1938 г. полковник Бенедиктов му предлага да сътрудничи на съветското разузнаване. През януари 1939 г. предложението му е прието и Заимов получава псевдоним „Азорский“. Три месеца е в ареста без определена от съда мярка за неотклонение. Присъдата се основава на самопризнания и показания, дадени главно от племенника му Евгени Чемширов. В настолната книга на Софийския военнополеви съд е записано, че липсват веществени доказателства.
Неговите адвокати: запасният полковник Владимир Тумпаров и Димитър Бочаров твърдят, че информацията, предавана на бележки при редки срещи на улицата със секретаря на съветското военно аташе, не представлява строго охранявана държавна тайна. Освен това от полицейските доклади, съхранявани в архива на МВР, е видно, че генерал-майор Заимов и други дейци на Военния съюз са подложени на строго ежедневно наблюдение от 1936 г. насетне. По време на следствието прави опит да се самоубие. В периода 1940-1941 г. съветското посолство изплаща на Заимов парични суми около 120 000 лева, които изразходва за наеми на квартири, абонаментни ж.п. карти и за посещения на кафенета, сладкарници, ресторанти и пр.
Осъден на смърт чрез разстрел. Подава молба за помилване, която стига до цар Борис на 3 юни 1942. Върху тази молба цар Борис собственоръчно отбелязва „Присъдата вече е изпълнена“. Разстрелян е на стрелбището на ШЗО на 1 юни 1942 г. в деня на издаването на смъртната присъда.
Радио „Москва“ предава в деня на разстрела „Българи, на колене! Днес е разстрелян генерал Владимир Заимов“. В знак на почит към него артилерията по целия Източен фронт спира огъня в течение на 1 минута. Действията на „червения“ генерал Владимир Заимов са косвено признати за безкористни, тъй като при наличие на користно деяние чл. 112 от тогавашния Военнонаказателен закон предвиждал изпълнението на смъртната присъда да стане чрез обесване. Владимир Заимов е разстрелян без да бъде разжалван в звание. Наложената му глоба от 500 000 лева е опростена от Добри Божилов, финансов министър в правителството на проф. Богдан Филов.
Златна звезда „Герой на Съветския съюз“
През м. май 1945 г. смъртната присъда на Владимир Заимов е отменена от състав на Софийския военнополеви съд. След 9 септември 1944 г. материалите по делото са отнесени в Съветския съюз без опис, откъдето се завръщат в края на 60-е години на ХХ век.
Според Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Генералния щаб на СССР „по време на работатата, системно предава военна и военно-политическа информация за България, Германия, Турция, Гърция и други страни. След влизането на немски единици на територията на България Заимов предоставя информация за размера и въоръжението им. ... Неговата работа се оценява високо от Съветското командване. В информацията, предоставена от Заимов има данни за немски военни съоръжения, както и тактически характеристики на действията на Вермахта по време на Балканския кампания през 1941 г.“
С указ на Президиума на Върховния съвет на СССР от 30 май 1972 г. за смелост и героизъм в борбата срещу фашизма през Втората световна война, генерал-майор Владимир Заимов е удостоен посмъртно със званието „Герой на Съветския съюз
ДС
Ллеле колко сте "културни" в шум бг / малките букви не са случайни/...
Да не можеш да наречеш нещата с истинските им имена ...например: Станишев е як п.ч..епе само хубави жени, това минава а СерГей е пе.....т/ тва не го хваща тъпата ви тиква/ не може
До врабец
Ами защото тъпите комундета изгониха кадърните...първо мътрите, после "милия и обичан" от всички червени насрани бабета с пенсии поп негово време от 2 долара-Жан Виденов..после тройната коалиция...тва е -след 3 години пак ще са толкова ..Да живее БСП и Дъбовград...
Бах ти врабеца -нема ли да пукне дано...по скоро де
SHASHARMI
Абе простаци малоумни, що не запомните, че народ без минало няма бъдеще!? Уроди тъпи!
Вуте
Терориста завзел чужда собственост-кораб е герой. Боец против Хйтлер не е. И Ботев и Заимов са герои
Стамболов
До Insane: Не се прави на възмутен. Отговори си на въпроса "Заслужават ли управляващите след 89-а Народен Съд?" Познавам семейства, в които има пострадали и от "царския режим" и от "Комунистическия режим". Ако погледнете безпристрастно отстрани ще разберете, че всичко е било противопоставяне на българи срещу българи, което е най-голямото престъпление. Хора като вас не трябва да пишат история.
До Шмоко: Много "изгодно" разбираш проявата и "запазването на достойнство". Кои страни го запазиха? Тези, които разпокъсаха България след Освободителната война?! Тези, които заграбиха територии изконни за България, населени от векове с българи?! Защо със същия патос не защитиш достойнството на България, която през всичките деситилетия след Освобождението се опитваше да върне достойнството и децата си в границите на историческата и истинска държава България?! Дори и с цената на грешни решения и въвличането във война. Не можете да оцените това, нали? Не можете да кажете една добра дума за Родината си, за загиналите и обрекли целия си живот за нейното добро. По-лесно е да защитавате "достойнството" на други държави... От вас първо трябва да се изчисти България! Запомнете това.