Областната комисия за военните паметници призна за герой разстреляният за държавна измяна съветски шпионин ген. Владимир Заимов. Членовете й гласуваха паметникът му пред сградата на Военния клуб и паметната плоча пред дома му в центъра на Шумен да останат в Националния регистър на военните паметници.
Според чл. 4 от Закона за военните паметници обаче, не са такива паметниците на осъдените за умишлени престъпления от общ характер против републиката, собствеността и личността.
“По смисъла на закона генерал Заимов не отговаря, той е съден и разстрелян. Но зависи от камбанарията, от която гледаме. Съден и разстрелян от кого? Ако реши Комисията, че трябва да спазваме стриктно закона, той трябва да отпадне”, каза историкът Мишо Йорданов, но призова паметникът все пак да бъде включен в регистъра. “Генерал Заимов е голям българин. Независимо от това, че е служил на чуждо разузнаване, тези сведения, които е давал, са били в интерес и на България”, каза и Иван Бончев от Съюза на ветераните от войните.
При гласуването против бе единствено Иван Найденов от Съюза на офицерите от резерва “Атлантик”, който заяви, че с включването на Заимов в регистъра се прави прецедент.
“Генерал Заимов е спорна фигура, ще разгледаме специално случая и всички факти, свързани с него. Все пак той е осъден и разстрелян за престъпления срещу държавата, а законът казва, че паметниците на такива хора не са военни паметници”, коментира за ШУМ.БГ експертът по военни паметници в Министерството на отбраната Иво Антонов, който днес трябваше, но не можа да присъства на заседанието на Комисията в Шумен.
От 1939-та година Владимир Заимов работи за съветското разузнаване под псевдоним „Азорский“. Генералът е арестуван по обвинение в шпионаж в полза чужда държава през март 1942-ра. На 1-ви юни същата година е осъден от военен съд и същия ден е разстрелян. През 1945-та присъдата му е отменена. През 1972-ра СССР го удостоява посмъртно със званието „Герой на Съветския съюз“.
На днешното заседание Комисията разгледа статута на общо 12 спорни паметника. Предложенията ще бъдат изпратени в МО, където министърът ще има последен думата кои да се включат и кои да отпаднат от Регистъра.
ШУМ.БГ
Коментари
Стамболов
Противете се на българското... Градете чешми на турски терористи убили деца. Скоро ще приемат решение да се издигне паметник на загиналите турски офицери от армията на Османската империя загинали защитавайки империята си и убивайки жени, деца, старци и български смели мъже /не лигльовци като вас/. Стройте и ръкопляскайте в чуждопоклонническо умопомрачение и в тон на "политическа коректност"...
До Вуте
Само дето Ботевъ се е борилъ за свободата на Бѫлгария, а Заимовъ срѣщу Бѫлгария!
аздебил
Всъщност, ний, сме си дебили...То се вижда от коментарите...
Анонимен
"Всъщност, ний, сме си дебили...То се вижда от коментарите..." КОМИСИЯТА СЪЩО Е ОТ ДЕБИЛИ (освен един Иван Найденов). Ако бях в тази комисия ЩЯХ ДА СЕ ЗАПИТАМ - КАКВО ЩЕ КАЖЕ ЛЕВСКИ ПО ТОЗИ ВЪПРОС.
Антон Хюбш
До Вуте. Въпрос: А боец против Сталин герой ли е?!... Деба петорните ви черевеношийковски аршини!!!
Шмоко Оригинал
Ами например страни като Унгария, Чехословакия, Полша, които се бореха срещу съветската инвазия, за разлика от нас, българите, които и до днес държим паметници на Червената армия, наложила ни еднопартийна диктатура. А оня, истинския Стамболов, би се обърнал в гроба, ако узнаеше какви русофили се крият зад неговото име.
шуменец
КОМИСИЯТА ЗА ВОЕННИТЕ ПАМЕТНИЦИ ЗАПОЧВА ДА ИЗДИША
ДИМО ДИМОВ
ЗАЩО ДА НЕ Е ЯСНО КАКВИ СА РУСКИТЕ ПАМЕТНИЦИ В ГРАДИЩЕ И В ШУМЕН? ЗА ТЯХ ИМА ДОСТАТЪЧНО ПРОУЧВАНИЯ, НО ТЕЗИ, КОИТО НЕ ЧЕТАТ ИЛИ РАЗВИВАТ ПОЛИТИКА - ТАКА ИМ Е ИЗГОДНО ДА ГЛАСУВАТ. А ПОМИСЛЕНО ЛИ Е, ЧЕ В ШУМЕН НЯМА НИКАКЪВ ДРУГ ПАМЕТНИК ЗА НЕГОВОТО ОСВОБОЖДЕНИЕ ПРЕЗ 1878 Г.? ТУК НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА НЯКАКВА РУСКА ПОЛИТИКА, А ЗА БЪЛГАРСКАТА ПАМЕТ! НА ТОВА ТРЯБВА ДА ОБЪРНЕ ВНИМАНИЕ КОМИСИЯТА, КАКТО И ИВО АТАНАСОВ ОТ МО,КОЙТО ИЗЛАГА УКЛОНЧИВИ РАЗСЪЖДЕНИЯ