Еврокомисарят по заетостта Ласло Андор предупреди, че Великобритания може да бъде възприемана като "неприятна страна", след като премиерът Дейвид Камерън обяви планове за ограничаване на достъпа до социални помощи за имигранти от държави членки на ЕС.

Камерън предлага нови правомощия за депортиране на имигранти и за ограничаване на правата за помощи при безработица и за жилищно настаняване. Но Андор призова британското правителство да не стимулира "истерия", като заяви пред Би Би Си, че на хората във Великобритания не се казва цялата истина за помощите за имигрантите.

В статия за "Файненшъл Таймс" Камерън обяви мерки за справяне с т. нар. социален туризъм и постави под съмнение принципа за свободно движение на хора в ЕС, като заяви, че това право не може да бъде абсолютно.

Той намекна, че бъдещото консервативно правителство след 2015 г. може да работи за големи промени за ограничаване на броя на имигрантите във Великобритания от настоящи и бъдещи държави членки. Преходният период, ограничаващ достъпа на български и румънски работници до трудовия пазар във Великобритания, ще изтече в края на годината.

В статията, публикувана във "Файненшъл Таймс", премиерът заяви, че последното лейбъристко правителство е допуснало "монументална грешка", като не е ограничило достъпа до британския трудов пазар, когато Полша и девет други страни се присъединиха към ЕС през 2004 г. Той обяви серия от мерки, за да отговори на безпокойството на обществото относно последиците от настоящата и бъдещата имиграция от Източна Европа за британската икономика и обществените услуги. Те предвиждат, че новите имигранти няма да получават помощи за безработица в първите три месеца след пристигането си. Плащанията ще бъдат спрени след шест месеца, ако молителят няма "действителен" шанс за намиране на работа. "Обичайният тест за местожителство" за установяване дали имигрантите отговарят на изискванията за получаване на социални помощи ще бъде затегнат. Ще бъде въведен праг на доходите. Новите имигранти няма да могат да кандидатстват веднага за помощи за жилище. Хората, които не си търсят работа, ще бъдат депортирани и няма да имат право да се връщат в страната в следващите 12 месеца. Глобите за работодателите, които не плащат минималната заплата, ще бъдат увеличени четири пъти.

"Променяме правилата, така че никой да не може да идва в тази страна и да очаква, че ще получи веднага помощи за безработица", заяви Камерън. Андор обаче определи предложенията на британския премиер като "неуместна свръхреакция" и допълни, че правилата на ЕС се прилагат еднакво за всички 28 държави членки и Великобритания се е съгласила с тях.

Според еврокомисаря несъобразяването с правилата може да доведе до "хлъзгав наклон". "Въпросът е в това, че на британското общество не се казва цялата истина", смята Андор. Той допълни, че съществуват предпазни мерки в ЕС за предотвратяване на социалния туризъм. "Нуждаем се от по-точно представяне на действителността, не под натиск, не под истерия, както понякога се случва във Великобритания...Настоявам за казването на истината, не на неверни предположения", изтъкна Андор. /Би Би Си