Това е европейската година на гражданите и годината, в която хората зададоха големите въпроси за това каква демокрация изградихме и как работят институциите. Инициативата си поставя за цел гласът на гражданите да бъде чут.

Това каза президентът Росен Плевнелиев на дискусията "Диалог с гражданите", предаде репортер на БГНЕС. Плевнелиев каза, че днес на дискусията ще бъде обсъдена медийната среда в България.

"Обективната обществено ангажирана журналистика е един от стълбовете на демокрацията. Медиите не просто информират, а формират мнението на аудиторията и това е базата, на която гражданите определят отношението си към държавата и институциите. Преди повече от 200 г. Томас Джеферсън - третият президент на САЩ е казал: ако трябваше да направя избора между правителство без вестници или вестници без правителство, нямаше да се колебая нито за миг да избера второто. Думите на Джеферсън разкриват мисионерското значение на журналистиката за всяка демократична държава, заяви президентът. Той подчерта, че журналистиката може да е катализатор за модерно развитие, но може да изпълни и обратното.

"Когато медиите са подвластни на икономически и политически зависимости, това покопава и демокрацията, и доверието в журналистиката. По Конституция медиите не подлежат на цезура. Медийната среда у нас е разнообразна. Независимите и обективни медии са базова ценност и основен стълб на всяка демокрация", допълни Плевнелиев.

Той заяви, че за съжаление по показател свобода на словото България се срина със 17 позиции за 3 години в класацията на "Репортери без граници". В доклада си за миналата година американската организация "Айрекс" констатира влошаване на качеството на медийното съдържание в България и твърде ниски професионални стандарти. Надявам се днешната дискусия да направи анализ на дефектите и в медийната среда у нас, и да се посочат решенията и правилните стъпки, с които да се ангажират всички. Надявам се дебатът да мине обективно и заедно да потърсим решенията, а не скандала. Да, като четвърта власт, медиите са независими и свободни, но това не значи, че журналистиката не подлежи на критика, както и журналистите не биха премълчали при злоупотреби на един политик, например. Свободата на медиите не е достижение на демократичното общество, когато цената й се заплаща от оклеветените публично. Задача на медиите е да информират обективно, да посочат истината, заяви Плевнелиев.

Той добави, че медийният бизнес не е като всеки друг, това не е просто търговия с информация, а бизнес с влияние в обществото. "Частният контрол върху средствата за информация е много по-опасен от държавния. Правилата за борба с монопола трябва да са още по-стриктни. Формите на саморегулация се насърчават от държавните органи, къде е стимулиращата роля на държавата за укрепването на медийната среда, бих попитал. В период на икономическа криза държавата често се явява не само най-големият работодател, но тя не трябва да се приема като благодетел. Нека си припомним, че с единен Етичен кодекс са регулирани не една и две професии в България – лекари, нотариуси, адвокати и това дава своите плодове. Въпросът е да четем Етичния кодекс и да го спазваме. Надявам се, че ще обсъдим решения, които ще подпомогнат плурализма в медиите. Защото медийният плурализъм и свободата на словото в България са в опасност. Това е причината ЕК да наблюдава внимателно, да създаде център за медийна свобода, който се очаква да представи конкретни предложения за гарантиране на медийната свобода за всяка държава-членка на ЕС", каза още Плевнелиев. /БГНЕС