Европейският съюз никога не се поддава на външен натиск, включително и от Русия", заяви на срещата на върха на европейската програма "Източно партньорство" президентът на ЕС Херман Ван Ромпой.

"Ние ще продължим преговорите за подписване на споразумение с Украйна, Молдова и Грузия. Действията на Русия по отношение на тези страни не отговарят на принципите на международните нарушения, включително и принципите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ)", заяви Ромпой. Той посочи, че ЕС ще разгледа този въпрос в отношенията си с Русия на предстоящата среща на върха на ЕС през януари 2014 г.

В отговор на изявленията на украинското ръководство, че споразумението за свободна търговия с ЕС ще бъде пагубно за украинската икономика Ван Ромпой заяви: "Мога да ви уверя, че това ще бъде много полезно за Украйна". /ИТАР-ТАСС