Засилено полицейско присъствие за студентския празник – 8 декември – обещават от ОД на МВР. Униформените ще следят да не се допускат произшествия по време на празника и за да не се нарушава обществения ред. Стриктно ще се следи дали водачите на моторни превозни средства спазват ЗДвП, дали не управляват след употреба на алкохол или дали не са седнали зад волана на технически неизправни моторни превозни средства.

От полицията излизат с 8 препоръки към празнуващите

1.Ако мястото на празнуване е в града, в който живеете и учите, е по-добре да не шофирате и да оставите автомобила си, за да избегнете притеснения и евентуални рискове.

2.Ако пътувате с автомобила на по-далечно разстояние, преценете дали опитът Ви като шофьор е достатъчен. Не забравяйте, че са възможни снеговалеж, поледици и други зимни изненади. Автомобилът трябва да е напълно подготвен със зимни гуми, изправни светлини, чистачки и отопление. Поставете в багажника и вериги за сняг, лопата, буксирно въже. Планирайте пътуването така, че да избегнете шофирането на фарове.

3.Ако приятелите, които возите, започнат да се черпят още преди и по време на пътуването, не се изкушавайте дори със съвсем  малко количество алкохол. Откажете се да изчислявате какво би отчел уредът за проверка, защото е доказано, че и малките концентрации на алкохол увеличават значително риска от катастрофа.

4.Шумните разговори и високите децибели на музиката при еуфоричното настроение в купето пречат значително на концентрацията и отклоняват вниманието на шофьора. Помолете своите приятели да се съобразяват с това.
 

5.При пътуване заедно в група автомобили не се поддавайте да Ви въвлекат в „състезание”, „гоненица” и рискови изпреварвания. Ако Вашият шофьор управлява рисково – превишава значително скоростта, изпреварва неправилно и създава предпоставки за катастрофа, не се притеснявайте да му направите забележка, за да промени начина на шофиране. В крайна сметка той застрашава директно и Вашия живот.

6.По пътя към мястото на празника и обратно задължително трябва да шофира най-опитният водач от компанията. Отчитайте факта, че управлението на чужд автомобил, с чиито особености не сте свикнали, е рисково и затова се налага предварително да го управлявате „тренировъчно”.

7.След празничната нощ с много наздравици е важно да си починете добре и да се освежите напълно. Най-добре е от вечерта да определите кой ще ви вози по обратния маршрут. Той  не трябва да се увлича в наздравиците в празничната нощ, за да е бодър на следващия ден. Не сядайте зад волана, ако още не сте напълно трезвен и ако не са изминали поне 8 часа от употребата на алкохол. Не омаловажавайте въздействието на т. нар. “махмурлук”, защото в това състояние можете да направите фатална грешка зад волана. Ако все пак решите да потеглите, управлявайте с намалена скорост, на по-голяма дистанция и  не предприемайте рискови изпреварвания. При настъпване на опасна сънливост не се колебайте и спрете за почивка край пътя. Дори само 20 минути сън ще Ви се отрази положително.

8.Ако  попаднете в ситуация да няма кой да шофира, защото всички са под въздействието на алкохола, не правете компромис и не потегляйте, макар че не ви се иска да закъснявате.

ШУМ.БГ