Синдикати и работодатели се обявиха категорично против идеята НЗОК да има Управителен съвет, в който държавата да има мнозинство, предаде репортер на БГНЕС.
Абсолютно всички членове на Националния съвет за тристранно сътрудничество от страна на работодателите и синдикатите се противопоставиха на предложените от група народни представители промени в Закона за здравното осигуряване, с които се променя структурата на касата.
Идеята на депутатите е да отпадне Надзорният съвет на НЗОК и на негово място да се създаде Управителен съвет от 9 души, в който представителите на държавата да имат мнозинство. В Управителния съвет няма да има нито един представител на работодателските организации, но пък ще има представител на общините, какъвто към момента няма в надзора.
По същество този законопроект одържавява касата, коментира Григор Димитров от БСК. Той остро разкритикува идеята държавата да има мнозинство в Управителния съвет и работодатели да не участват в него. "Здравната вноска, която прави държавата за децата е мизерна, малко над 19 лева, при средна вноска на работодателите 52-53 лева", коментира още той.
Изразходването на средствата от касата е неясно, смята Виктор Серов от АИКБ, който в момента е и представител на работодателите в надзора на касата. Касата има три основни проблема за решаване: разходването на средствата, контрола и мениджмънта. Ако трябва да се правят промени, трябва да са в посока задълбочаване на контрола, защото в момента всички искания за плащания от лечебните заведения се плащат. Още през януари ще имаме проблем с разплащането за октомври, ноември, коментира още Серов. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар