"Нека светлината и справедливостта съпътстват нашето ежедневие. Нека се противопоставим решително на проявите и езика на омразата, на нетърпимостта и разделението".
За това призова президентът Росен Плевнелиев, който участва в тържествената церемония за запалване на свещите на Ханука – Празника на светлината, в Централната софийска синагога, предаде репортер на БГНЕС.
"Нека се вслушаме в посланията на Ханука и пречистим душите с вяра и упование в доброто, защото празникът на Ханука е Празник на светлината и на чудесата", каза още държавният глава. Той не пропусна да спомене и спасението на българските евреи като пример за добродетелите на българския народ. "Чудото на Ханука ни подсеща за изконните български добродетели на толерантност, гостоприемство и на хуманност. Пример за това е и чудото на спасението на всички български евреи преди 70 години, когато българското гражданско общество спаси българските евреи от газовите камери на нацистите", заяви Плевнелиев.
"Всички ние днес се гордеем с този невероятен подвиг и винаги ще помним този ценен урок - урокът, че всеки един от нас е способен да отличи доброто от злото, че обединени от обща хуманна кауза заедно можем да напишем светла страница дори и в най-тъмните моменти на човешката история. Убеден съм, че и днес българското общество ще остане вярно на своите принципи на хуманност, толерантност, добронамереност и грижа за нуждаещите се", добави той.
В седмия, предпоследен ден на Ханука, държавният глава запали основната свещ на Ханука - Празник на светлината, символ на героичната победа на макабейците в борбата им с елините. По традиция и тази вечер младежи, носещи факли, запалени от огъня на свещите тичаха от синагогата до Еврейския културен дом.
Свещите на Ханука са доказателство за победата на силите на светлината над силите на мрака, постигнати с поредица от чудеса, заяви посланикът на Израел Шаул Камиса Раз. За съжаление, антисемитизмът и расизмът все още са живи и на много места, дори и в Европа се виждат признаци за засилване на това зло. Такива тенденции се проявяват и в България, каза още той.
Не е леко да живееш като евреи в един свят, който не е толкова добър към различните, все по-тежко става в света, в който се надига омразата, призна председателят на Организацията на евреите в България Максим Бенвенисти. "Българските евреи винаги са били патриоти, те са дали почти 1000 мъжки животи във войните за България от 1912 до 1918 година, те са били патриоти и в следващите десетилетия, ние сме такива и днес, искаме и сме патриоти", подчерта той.
Ханука е празник с исторически характер. Преди повече от две хиляди години Йерусалим и цялата древна Юдея се намирали под елинска власт. Управлявала династията на Селевкидите. На евреите било забранено да живеят по законите на Тората. Службата в храма била забранена, а светлината от менората (ритуалния седемсвещник) – угасена и осквернена.
Преданите на Тората евреи под предводителството на Йехуда Макабей се вдигнали на въстание. Малкото на брой въстаници успели да победят многобройната войска. Когато влезли в осквернения храм, те трябвало да запалят отново светлината, но намерили една малка стомничка с осветен зехтин, който можел да гори само един ден. Тогава станало чудото - светлината горяла в свещника цели осем дни, колкото били нужни, за да бъде приготвено ново, осветено масло. За това и до днес евреите честват героичния подвиг на освобождението от робството и разказват историята на чудото.
На Ханука, в продължение на осем дни, последователно се палят осем свещи в ритуалния свещник - ханукия, като всеки ден се увеличава броят им. Пали се една основна свещ, наречена шамаша и свещи, съответстващи на поредния ден от празника. В чест на празника във всеки еврейски дом се поставя ханукия на прозореца, а на децата се раздават подаръци и лакомства. За празника се приготвя специална храна, която е символ на радостни събития и затова е сладка. Най-често се приготвя халва от препечено брашно или грис с гъст сироп и орехи. Традиционният за празника поздрав е "Хаг Ханука Самеах!". /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Защо няма оплювки? Опорните точки, другари...