В съвременния свят двустранните отношения трябва да бъдат фокусирани върху общите интереси и визии за бъдещето и в никакъв случай не може да става дума за промяна на държавни граници.

Това е заявил турският външен министър Ахмет Давутоглу пред българския си колега Кристиан Вигенин в Ереван, където първият ни дипломат пое ротационното председателство на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, предаде БНР.

Уверението на Давутоглу идва дни след речта на Реджеп Ердоган по време на предизборен митинг в тракийския град Кешан, където турският премиер нарече Тракия "нашата жива история в Европа".

"Тракия е едновременно и Солун, и Комотини, и Ксанти, тя е също Кърджали и Вардар, ако се върнем малко по-назад, тя е Скопие и Прищина, тя е Сараево - това е нашата жива история в Европа", е заявил турският премиер Реджеп Тайип Ердоган по време на предизборна обиколка в Кешан край Одрин, пише гръцкото списание "Епикера", цитирано от БТА.

В разговора с Вигенин Давутоглу е подчертал, че българско-турските отношения са били и ще бъдат пример за добро сътрудничество на Балканите.

След изказването на Ердоган българското Министерство на външните работи изрази своята позиция по повод речта на турския премиер, предупреждавайки Турция да зачита международното право.

"Водени от опита на историята, смятаме, че към  интерпретации, свързани с миналото на нашия регион, следва да се подхожда особено внимателно, отчитайки неговите особености, както и чувствителността, която те могат да предизвикат", пише в изявлението на говорителя на българското външно министерство Ивайло Кашканов.

Вчера президентът Росен Плевнелиев каза, че изцяло синхронизира позицията си с тази на българското Външно министерство.

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалисти и демократи Евгени Кирилов пък внесе предложение за нов параграф към проекторезолюцията за тазгодишния доклад за напредъка на Турция към ЕС:

"ЕП, вземайки под внимание някои непремерени иредентистки изявления на министър-председателя Ердоган, призовава турските власти да се въздържат от провокативна реторика по отношение на региони в съседни страни, която би имала дестабилизиращ ефект върху добросъседските отношения със страни членки на ЕС, както и по отношение на някои страни от Западните Балкани".

Проекторезолюцията ще бъде разгледана в Комисията по външни работи и гласувана в пленарната зала в началото на следващата година.

БТА, БНР, МВнР