Standard & Poor's (S&P) ревизира перспективата по рейтинга на България от "стабилна" на "негативна". Агенцията запазва рейтинга на страната от BBB (второто най-ниско инвестиционно ниво), но не изключва в рамките на следващите две години да го понижи, става ясно от нейно съобщение. Рейтингът на една държава е важен, защото дава оценка за рисковете в нея. На тази база инвеститорите определят и лихвата, която биха искали, ако държавата емитира дълг. Правителството "Орешарски" вече даде ясна заявка, че ще увеличи държавния дълг (процес, който започна), а по-ниска оценка може да означава, че финансирането вече ще е по-скъпо.
Сега причините за ревизията на перспективата по рейтинга са две - икономически и политически. Политическата нестабилност в страната и възможното забавяне на нужните реформи при евентуални предсрочни избори са в основата на политическите причини. Агенцията отчита факта, че новото "правителство на малцинството", както го определя тя, сформирано от БСП и ДПС, работи под изключителен натиск от страна на гражданското общество и макар за сега да устоява, това със сигурност ще окаже ефект върху политиката, която прави.
S&P подчертава проблемните съдебна система и процедури за обществени поръчки, като коментира, че това са области, които "ЕС вярва, че имат нужда от подобряване". И накрая обобщава, че ако политическата среда продължи да с влошава и това има своя негативен ефект както върху икономиката, така и върху инвестиционните потоци към България, S&P не изключва да понижи рейтинга на страната.
Стагнацията и ниската кредитна активност са другата ключова причина за ревизията на перспективата. Агенцията посочва, че възстановяването на българската икономика от средно 1% в периода 2010-2012 г. е доста посредствено. Освен това коментира, че това е съпътствано от продължаващо преструктутиране на дълговете в корпоративния сектор и бавна резолюция на лошите кредити. Все пак S&P подчертава че според данните на БНБ капиталовата адекватност на местните банки е сравнително висока - тази от капитал първи ред е 15%.
Слабото кредитира донякъде следва и високата безработица, която спира вътрешното потребление, а от там и ръста на икономиката, допълват от агенцията. Инвестициите в частния сектор също са малко, което кара анализаторите на агенцията да очакват стагнация за 2013 г. Те обаче за сега не са притеснени от евентуално леко увеличение на дефицита в бюджета или ръста на държавния дълг.
Реакцията на Министерство на финансите
Министерството на финансите споделя оценката за влошената бизнес-среда и потиснатия растеж през периода 2010-2012, но не може да се съгласи с предположенията на експертите от S&P’s за перспективите пред растежа. Основание за това е отбелязаният през третото тримесечие реален растеж на БВП от 1.5% на годишна база (сезонно неизгладени данни). Това се посочва в съобщение на финансовото ведомство.
От там изтъкват факторите, които според тях показват положително развитие на икономиката: "Основен принос за положителното развитие има нетният износ, но се наблюдава и увеличение при крайното потребление с 1.2%, с основно влияние от страна на правителственото потребление. По-високото потребление и износ оказват влияние и върху по-бързото нарастване на вноса на стоки и услуги с 8.6% на годишна база".
Според Министерството на финансите "основните опасения на Standard&Poor’s са повлияни от нестабилната политическа ситуация в страната през отминаващата година".
"Агенцията оценява политическото развитие през 2013 г. като предизвикателство, отчитайки наличието на политическо напрежение в страната, както и необходимостта от засилване на дейността на институциите в областта на съдебната система и обществените поръчки, което всъщност съвпада с приоритетите на правителството. Промяната в перспективата показва, че създаването на политическа нестабилност и незачитането на легитимни резултати от демократичния процес се отразява на оценките за страната", посочват от ръководеното от Петър Чобнов ведомство.
"Предприетите още в първите месеци от мандата на правителството стабилизационни мерки са насочени към възвръщане на ролята на правителството като надежден бизнес партньор, извеждане на икономиката на страната по пътя на устойчив растеж и подобряване на бизнес средата, насърчаване на инвестициите и заетостта и осигуряване на нужната социална закрила за уязвимите слоеве на обществото. Вече са факт редица мерки за намаляване на административната тежест за бизнеса и насърчаване на икономическия растеж, след продължителен период на потискане на инвестиционната активност, чието приложение ще облекчи значително работата на бизнеса и ще подобри достъпа до публични услуги", коментира министърът на финансите Петър Чобанов.
Справка в сайта на Министерството на финансите показва, че последно S&P е поставяла "негативна" перспектива по рейтинга на 30 октомври 2008 г., когато на власт беше все още кабинета "Станишев" (виж прикачения файл). Тогава беше свален и самия рейтинг. На 1 декември 2009 г. перспективата е вдигната на "позитивна". До вчера, когато отново е свалена.
capital.bg
Коментари
Анонимен
БСП и ДПС-избирателите няма как да разберат, че това ни бърка в джоба на всички и са щастливи в невежеството си.