Малкият турски остров Ясидия от днес официално се нарича "Остров на демокрацията и свободата", гласи съобщението, поместено в държавен вестник.

За турците Ясидия е име със злокобна слава. На това късче необитаема земя от 10 хектара, част от Принцовите острови в Мраморно море - само на няколко километра от Истанбул - са били затворени месеци наред, измъчвани и осъдени членовете на Демократическата партия след преврата на 27 май 1960 г.

Противопоставящата се на светската линия на основателя на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк Демократическа партия спечели през 1950 г. първите многопартийни избори в страната. Някои от водачите й, сред които премиерът Аднан Мендерес, бяха осъдени на смърт чрез обесване.

Сегашният турски премиер Реджеп Ердоган, който е голям почитател на Мендерес, предложи преди три години Ясидия да стане "остров на демокрацията", и там да се направи музей на демокрацията, който да възпитава бъдещите поколения.

Според АФП, която е успяла да види промените в устройствения план на Ясидия и на съседното островче Савриада, проектите за застрояване са от съвсем друг мащаб.

Смятани досега за военни зони и затворени за населението, Ясидия и Сивриада (9 хектара), където има римски и византийски развалини, вече ще могат да бъдат застроени съответно до 65% и 40%.

Планът за Ясидия предвижда изграждането на хотел, бунгала, кафене, ресторант, порт за хеликоптери и конферентна зала, а този на Сивриада – конгресен и панаирен център, молитвен дом, спортен терен и курорт.

Проектът предизвика възмущение в Истанбул и на архипелага и разгневи семействата на жертвите на преврата, които държат острова да остане място на траур.

Все по-силни са критиките към правителството на премиера Ердоган заради големите урбанистични проекти в Истанбул, които предвиждат строителството на търговски център в парка Гези, трето летище и трети мост над Босфора. /БГНЕС