Турция и лидерът на турската общност в Кипър "торпилираха всички опити да се възобновят преговорите за разрешаването на кипърския въпрос", обяви в събота вечерта официалният представител на кипърското правителство Христос Стилианидис.

В разпространено от него становище се подчертава, че в създалата се обстановка президентът на Република Кипър Никос Анастасиадис (на снимката вляво) "не иска да се обвързва с диалог заради самия диалог". Тази реакция на Никозия дойде след продължилите няколко часа преговори между лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу (на снимката вдясно)и турския външен министър

Ахмет Давутоглу, който посети непризната от никого (освен от Анкара) турска република Северен Кипър.

Стилианидис отбеляза, че Анастасиадис и гръцката кипърска страна "са се борили последните три месеца да се излезе от задънената улица и да започне най-накрая по същество преговорния процес за кипърското регулиране с перспектива за успешното му завършване". Позицията на президента е, че възобновяването на диалога трябва да бъде предшествано от съвместно заявление на двете страна, в което ясно да бъдат посочени основните параметри на преговорите в пълно съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Тези параметри предполагат, че обединението на Кипър трябва да се извърши чрез създаването на двузонална и двуобщностна федерация с единен суверенитет и единно гражданство, като федерацията бъде единственият субект на международното право. "Ако ние започнем преговорите без такава база, те ще ни доведат до безизходица с непредсказуеми последствия от гледна точка на перспективите за постигане на решение по кипърският въпрос", заяви Стилианидис.

В отговор на усилията на кипърската гръцка страна ръководството на кипърските турци с подкрепата на Анкара продължава да държи на "крайно непримиримата си позиция" и изисква възобновяване на преговорите без предварителни условия.

Кипър е разделен на международно признатата Република Кипър, където живеят етнически гърци, и контролираната кипърските турци северна част на острова. Тя бе завладяна от Турция през 1974 г. след прогръцки държавен преврат, извършен от привържениците на присъединяването на Кипър към Гърция. Турската войска окупира 37% от територията, на която през 1983 г. бе провъзгласена непризнатата Турска република Северен Кипър. Там и досега има 35-хиляден турски военен контингент. /ИТАР-ТАСС