За периода от юни досега екипът на МОСВ трябваше да се справи с пакет задачи. На първо място с бюджета за следващата година - имаме проблем с него, защото през годините някои дейности не бяха дофинансирани. Нашите очаквания са, че около една трета от 500-те млн. лв., определени за инвестиции за регионално развитие, ще бъдат инвестирани в проекти, които ще засягат екологичната инфраструктура.
Това заяви днес министърът на околната среда и водите Искра Михайлова в отчет за второто полугодие на 2013 г. по ОП "Околна среда" (ОПОС) и за бъдещите приоритети на министерството през 2014 година, предаде репортер на БГНЕС.
Премиерът, с мое участие, направи поредица от срещи, на които получихме важна информация от регионите и общините и това ще бъде взето предвид при проектната ни готовност. Освен тези регионални проекти се отделя внимание и на програмата за инвестиции във важни дейности на МОСВ - за управление на отпадъците и водите. Очакваме до края на годината програмата ни да бъде включена в общата програма на МФ, за да получим финансирането, продължи Михайлова. Един от акцентите е за финансирането на обработката и съхранението на опасни отпадъци. Това е амбициозен проект, но е по силите на МОСВ, подчерта министърът. Разчитаме да получим подкрепа и на реализацията на програмата за управление на водите и на риска от наводнения. Тези проекти също ще бъдат финансирани от фонда за регионално развитие. През този период положихме усилия за активно участие на министерството в рамките на структурите на ЕС, продължи Михайлова. Участвахме в изработването на пътна карта по проблемите за изменение на климата, управление на водите и подготовката на споразумението 2014-2020 г., каза тя.
Наказателните процедури срещу България от 14 станаха 13, очакваме затварянето на още 4, имаме решения за внасяне на съдебен иск за Калиакра и вятърните генератори и предприехме редица мерки за това, отчете Михайлова. ЕК ще трябва да коригира досието на България и имаме надежда делото да не влезе в съда, да бъде закрито, оттам имаме информация, че оценката за нашите действия се приема добре. Очакваме закриване и на досието за ГМО, посочи Михайлова.
Завършва конкурса за избор на регионалните директори на дирекциите по околна среда и водите, съобщи тя. Имаме пълна яснота как да изпълним изискванията на ЕК за нарушенията и спирането на междинните плащания по ОПОС, категорична бе Михайлова. Имаме сътрудничеството на Националното сдружение на общините и през януари следващата година ще съобщим да резултатите от работата и последващите мерки, добави министърът.
Договорените средства по ОПОС са 5.668 млрд. лв., а изплатените - 1.496 млрд. лв., се съобщава в справката на министерството. Плащанията само през 2013 г. са 870 млн. лв., а от август тази година до момента - 535 млн. лв. Рискът от загуба на средства за 2013 г. по Кохезионния фонд е за 77 млн. лв.
Имаме консултации с одита на средствата от ЕС, в резултат на които тръгваме на проверка на всички обществени поръчки 2010-2013 г., на стойност над 50 000 лв., поясни Михайлова. Очакванията са ми те да приключат към март 2014 г. Второ, паралелно с този одит на средствата от ЕС се прави втори преглед на средствата от 2012 г., с което дублираме проверката и това показва нашето сериозно отношение към проблема, продължи министърът. Финансова корекция ще се прави там, където са констатирани пропуски по смисъла на писмото от ЕК. Ако комисията е съгласна с резултатите от нашите проверки през март ЕК може да разблокира част от средствата. Разчитам, че ще направим ясен анализ кой носи отговорност за пропуските при управлението на парите по ОПОС и тогава ще определим състава на екипа, който ще работи по програмата от началото на следващата година, отговори Михайлова на въпрос на медия.
Заводът за боклука в София е един от големите проекти на МОСВ, подчерта Михайлова. В края на месец ноември трябваше да бъде подписан договора между Софийска община и изпълнителя, но това не стана - в ЕК се получи сигнал и оттам ни информираха, че ще поискат данни как е проведена поръчката. Ние реагирахме веднага - изпратихме информация, така е постъпила и Софийска община. До този момент не сме получили искане за обоснована информация или ще я получим тази седмица, или не, а ако това не стане означава, че нашите отговори са удовлетворили ЕК. Отново сме в състояние на риск, обобщи тя. При негативно развитие на проблема тези 200 млн. лева, определени за завода за боклука в София, ще бъдат загубени, обясни Михайлова. И изреди случаи на изпратени сигнали до прокуратурата за съмнения за нередности и взети бонуси.
Никой не е поставял по съмнение спазването на законите за околната среда и няма да отстъпим от задължението си да ги прилагаме, посочи министърът. На територията на Черноморието ние имаме много защитени зони и дали ще бъде правен национален парк "Българско Черноморие" ще трябва да отговорим към юни месец следващата година, отговори тя на въпрос на медия. Предстоят ни разговори по този въпрос,добави тя. Според мен козметична промяна в плана за управление на един национален парк не е решение, кметът на Банско няма основание да ме съди, бе конкретна Михайлова.
Предстоящите стъпки пред МОСВ са за прекратяване на заповедите, по които няма сключени договори с изпълнителите. Ще бъде извършен анализ, съвместно с ръководството на бенефициентите, на анализ на риска за проектите на регионални инспекции в Благоевград, Русе, Монтана и др. Ще бъдат удължени заповедите на националните паркове по отношение на дейностите за изготвяне на плановете за управление /Пирин и Рила - бел.р./, изготвяне на анализ на риска за изпълнение на всички дейности, така че максимално да се компенсират вече сключените договори и др. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар