Успех е, че не допуснахме сблъсъци, както и да не бъдат сериозно наранени хора и нанесени сериозни материални щети. Това е оценката на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев за работата и поведението на полицаите по време на протестите.
Днес той даде представи в министерството краткосрочен отчет на ведомството, ръководено от него, предаде репортер на БГНЕС.
В момента сме свидетели на сериозен политически екстремизъм - има крайни настроения и това е сериозен проблем, защото раните, които ще отворят в обществото няма да се затворят скоро, обясни министърът. Когато сред хората се настрани ксенофобия, омраза и агресия те могат да бъдат насочени навсякъде, констатира министърът. Включително и непредизвикана с нищо агресия към полицаите, добави той. Такъв тип прояви трябва да се осъждат публично, смята той.
Протестите промениха своята структура - спонтанните отстъпиха място на организирано протестиращите. Твърдението е на база на характеристика на хората, които отиват на тях и на база на начина на организирането на проявите. Протестът е политически, защото има едно единствено искане- оставка на правителството, категоричен е Йовчев. Няма желание от тяхна страна за диалог и за дискусии. Редно е политическите структури зад протестите да заявят кои са те и какви са целите им, за да знаят протестиращите в какво са въвлечени и какви са целите им. Когато някой насърчава протестиращите да извършват неща, които не са демократични, дори са престъпления, трябва да има желание да се афишира кой е той, а не да се крие зад децата. Защото в момента именно това се случва, посочи Йовчев. Всички знаем кой стои зад протестите, но не е работа на министъра да издава присъди - нито оправдателни, нито такива, с които да укори някой. Работа на журналистите е да информират, посочи той.
Това бе един много тежък период - през тези последни 6 месеца се сблъскахме с три сериозни предизвикателства - бежанския проблем, реформите в МВР и охраната на обществения ред във връзка с протестите и смятам, че служителите ни се справиха доста добре с тях, каза Йовчев. Разградихме несъразмерната концентрация на власт в МВР – министърът вече няма тези прекалени правомощия, преместихме ГДБОП в ДАНС, подготвихме промени в закона за МВР, а министърът вече не може да влияе на подслушванията, няма и възможност да влияе на разследванията, на дейността на отделните структури. Намалихме подслушванията с повече от два пъти, въведохме и комплект от мерки, които да гарантират сигурността - няма да има тефтерчета и безконтролно движещи се коли, подчерта Йовчев.
Прекратихме и порочните практики в МВР - няма дарения вече, спряхме и търговската дейност, ликвидираме фирми, прекратяват се договорите. Видяхме какво се случи и каква информация излезе, оказа се, че МВР е било подизпълнител по десетки договори. Така вместо ресурса на министерството да бъде насочено към базовата му дейност, то е извършвало търговска дейност срещу смешни пари, отчете министърът.
Имаме система за отчитане на резултатите, която действа, за да противодействаме на престъпността и за запазване на обществения ред. Предстои ни много работа тези промени да бъдат реализирани на практика, очакваме и конкретни резултати по посока на преразпределение на състава, изготвяне на планове по региони, с конкретни мерки и отговорности, както и в сътрудничество с гражданското общество. Съкратихме и преструктурирахме администрацията, което ще позволи увеличаване на заплатите на служителите с повече от 5%, уточни Йовчев. Възстановихме контактите и имаме добър диалог със синдикатите и ще продължим в тази посока. По-ефективно управляваме и ресурсите си по отношение на обществените поръчки и финансовия контрол. Имахме дупка в бюджета от 90 млн. лв., а в края на годината ще завършим с нула задължения, конкретизира министърът.
Неутрализирахме три престъпни групи за мокри поръчки, бази за производство на нелегални цигари, иззети са сериозни количества наркотици. Тези резултати бяха постигнати без ГДБОП, министерството нямаше изградени структури за работа в тази посока, в условията на тежка криза с бежанците, сериозна реформа и отделяне на средства във връзка с охраната на протестите, напомни Йовчев.
За следващата година трябва да се изгради програмата за интегритет на служителите, на програмите за връзка с гражданското общество и за справяне с престъпността, посочи Йовчев.
Намалихме нелегалните емигранти, благодарение на мерките, които взехме и мисля, че в бъдеще този процес ще стане устойчив. Увеличихме броя на принудителното изведените и броя на настаняваните, подобрихме условията на живот в центровете. Имаме още много работа да свършим, но е видно постигнатото. Повишихме и мерките за сигурност - нямаме вече случаи на измами, повишихме сигурността и в районите, където са настанени бежанците.
И да не се окаже накрая, че пострадалите по време на протестите полицаи са повече от пострадалите граждани, запита министърът. Правителството има желание за диалог с протестиращите, по-отворени и по-прозрачни сме и не разбирам коя от тия политики на кого не харесва, посочи Йовчев. До момента не виждам желание за диалог и това е част от проблема.Виждаме чисто политически цели.
Ще продължим да действаме по същия начин и ако някой си позволи да наруши закона ще му търсим отговорност. Не твърдя, че всички, които протестират са агресивни. Но който насърчава хората да вършат нередни неща би трябвало да понесе поне своята политическа отговорност, добави министърът.
Очакваният доклад от ЕК няма да е позитивен, не забравяйте,ч е той обхваща период от 18 месеца, а през това време имаше тежки клевети от хора, които клеветят собствената си държава, отбеляза министърът. Не можем да очакваме за 6 месеца да променим цялостното отношение към страната, добави той. /БГНЕС
Коментари
Шумен
Ало полицай номер 1искам да знаеш че няма сблъсъци благодарение на възпитанието и културата на студентите . Ако беше останало на твоите фатмаци ,събрани от цялата страна да ви пазят охранените вратове да видим дали така кротко щяха да протичат протестите . Благодарете се ча на протест излизат млади чисти неопетнени хора ане корумпирани олигарси . Засрамете сееееееееееее