Промени свързани с уличното осветление са правени преди 5 г., когато са изнесени ел. таблата с часовниковите механизми и комутаторите от съоръженията на електро-разпределителното дружество. Преди 15 г. пък в Шумен е направена основната рехабилитация - подмяна на осветителните тела, монтаж на нови часовникови механизми, подмяна на захранващи кабели и подмяна на част от стълбовете. В селата това е извършено преди 11 години, сочи доклад на кмета Красимир Костов до председателя на общинския съвет за състоянието на уличното осветление в общината. Докладът е изискан от градоначалника с решение на Общински съвет за урегулиране на уличното осветление в града.

Преди 10 години е рехабилитирано и половината трасе от 5-ти километър до входа на града. По това време в града се осветени и участъци, които преди това не са имали улично осветление като пешеходната алея, която води до стълбите за паметника и от ул. ”Съединение” до ул. ”Владайско въстание”.
Със свършеното преди години към момента в Шумен има монтирани общо 6 730 стълбове, а  лампите са 8860 в т.ч.и парковото осветление, часовниците са 250 и фотоклетките – 10, сочат данните от доклада.

Разходите за ремонта, поддръжката и заплащането на консумираната електроенергия през последните три години са - за 2011 г. - 416 472 лв. като за поддръжка са дадени и други 219 000 лв., през 2012 г. - 493 680 лв. и разходи по поддръжка - 155 хил. лв., за тази 2013 г. досега парите дадени за ел. ток са 382 хил. лв. и за поддръжка – 135 хил.лв.

В града местата, където няма изградено улично осветление са ул. ”Индустриална”, ”Ген. Драгомиров” – от Обръщача посока ул. ”Лозевско шосе”, ”Одрин”, ”Родопи”, ”Никола Вапцаров”, ”Проф. Асен Златаров”, ”Лозенград”, детската площадка до Старата Поликлиника, кв. ”Херсон” бл.3, бл.4 и бл.5, автогара Шумен – от ул. ”Станционна” до ул.”Добруджа”.

В осветените участъци пък се увеличават авариите на монтираните съоръжения, поради изтеклия 5-годишен гаранционен срок. За решаване на тези проблеми кметът отбелязва в доклада си, че се търсят възможности за разработване на нови проекти, за финансирането, на които е необходимо да се търсят различни форми в т.ч. и осигуряване на средства чрез бюджета на Общината.

В доклада си Костов посочва, че от лятото на  2014 г. с европейски пари предстои да се извърши реконструкция на съществуващо улично осветление и да се изгради ново в различни участъци. Подобектите, включени в инвестиционен проект „Благоустрояване на градската среда на Шумен” са части от кв. ”Дивдядово”, ж.к. „Боян Българанов”, „Тракия” и кв. „Добруджански”.

За подобряване на цялостното улично осветление кметът смята, че освен общинското ръководство, така и обществеността на града трябва да вземат отговорно решение, тъй като мащаба на всички дейности по изграждането на нова осветителна система са големи и изискват голямо финансиране.

ШУМ.БГ