В гневна размяна на реплики германският федерален канцлер Ангела Меркел обвини американския президент Барак Обама, че методите на Агенцията за национална сигурност /АНС/ спокойно могат да бъдат сравнявани с тези на източногерманските тайни служби /Щази/, съобщава в. "Гардиън".

Да не говорим, допълнила Меркел, че не можем да се доверяваме повече на АНС като на партньор заради количеството информация, която тази служба е позволила да бъде източено от Едуард Сноудън, пише в. "Ню Йорк таймс". Още когато разбра, че личният й телефон е подслушван от "съюзника", Меркел сравни АНС с Щази.

Голямото главоболие за Вашингтон е, че идният месец Сноудън ще дава показания пред Европейския парламент. САЩ оказват драстичен натиск върху Европа това да не се случи. В Брюксел Майк Роджърс, председател на комисията по разузнаването в Камарата на представителите, каза дипломатично, че поканата към Сноудън за даване на показания и евентуалните му изявления "не са добра идея". И влезе в обичайния американски политически жаргон: "Да поканиш някой, който е издирван от САЩ и застрашава живота на американски войници, е "отвъд достойнството на Европейския парламент". Пред репортер на "Гардиън" Роджърс отказа да коментира гневната размяна на реплики между Меркел и Обама с думите, че "разговорът може да се е състоял, може и да не е ".

Хюстън, имаме проблем

Разследване по нелицеприятната афера, проведено от Европарламента показва, че трябва да се проведе сериозно обсъждане за легитимността на действията на американската АНС, европейски разузнавателни служби /най-добрият приятел, но не на човека, а на американските шпионски ведомства е британската Главна квартира за правителствени комуникации, която е част от действащата от десетилетия програма "Ешалон". Разследването беше оглавено от британския евродепутат Клод Морес. Та той уточни, че: "Според информацията с която разполагаме, има достатъчно доказателства, за да твърдим, че операциите на разузнавателните служби на САЩ, Великобритания, Франция и Германия са били извършване в нарушение на международното право и европейското законодателство".

Ще ви подслушваме

Доколкото германците са прагматични, Берлин не се ограничи с европейския отговор, а поиска двустранна договорка с Вашингтон за "пакт за неподслушване". Само че Сюзан Райс, съветник по националната сигурност на президента Обама е отговорила на Берлин, че няма да има споразумение за "нешпиониране" между съюзници.

Доколкото Берлин и Вашингтон явно не се разбират по шпионските ралоти, канцлерът Ангела Меркел подмени в третия си кабинет хората на два ключови поста. Първо вътрешният министър от братския баварски Християн-социален съюз /ХСС/ Ханс-Петер Фридрих се прости с поста си и ще бъде заменен от бившия шеф на кабинета на Меркел Томас де Мезиер. Във вътрешното министерство висок пост получава и Клаус-Дитер Фритше, бивш заместник-шеф на контраразузнаването /Служба за защита на конституцията -BfV/. Берлин получил от Америка уверения, че телефонът на Меркел не бил контролиран и че американските тайни служби не се занимавали с индустриален шпионаж. Пожелал анонимност служител на германските тайни служби казал пред "Гардиън", че в момента се водят преговори между Берлин и Вашингтон за т. нар. мерки за доверие: "Въпросът е това, което е технически възможно, повече да не се случва". /БГНЕС