Висшият съдебен съвет (ВСС) избра Евгени Диков за директор на Национална следствена служба (НСлС), предаде репортер на БГНЕС.

Диков бе избран с подкрепата на 23 от членовете на ВСС. Само един се въздържа, против нямаше.

Директорът на НСлС е и зам.-главен прокурор. Евгени Диков, който е и.ф. административен ръководител – градски прокурор на Софийска градска прокуратура бе единствен кандидат за поста.

По време на изслушването Диков заяви, че не е кандидат за ликвидатор на Националната следствена служба. Диков подчерта, че е дал съгласие да бъде издигнат за директор с уверението, че НСлС ще продължи да функционирал.

Преди да започне изслушването му Румен Георгиева – член на ВСС от квотата на следствието, посочи преди изслушването, че Диков е показал безспорни качества и като ръководител на СГП. "Аз мисля, че няма колега, който да оспори неговите качества", каза Георгиев. Евгени Диков е човекът, който като следовател в тази служба, ще е убедителният лидер, който би могъл действително да даде максимума. Георгиев посочи, че през цялата си история НСлС не е била в по-тежко състояние, отколкото в момента.

След изслушването на Диков в полза на неговата кандидатурата се изказаха Магдалена Лазарова, която каза че в последната година е бил изключително добре приет в СГП и откакто той я ръководи, не се е чуло за никакви скандали. "Цари една работна атмосфера в тази прокуратура", отбеляза тя. Светла Петкова също се изказа в негова полза, така направиха и Васил Петров, Камен Иванов, Ясен Тодоров. Председателят на ВКС проф. Лазар Груев също подкрепи Диков и го определи като "добър отличен професионалист и много почтен човек". Изборът на директор на НСлС продължи около един час.

БГНЕС припомня, че в началото на ноември Висшият съдебен съвет освободи Бойко Найденов като ръководител на Националното следствие и като магистрат, след като той сам подаде молба за това. Тогава Бойко Найденов, който беше и зам.-главен прокурор получи и награда почетен знак първа степен - златен.

За оставката на заместник-главния прокурор и шеф на Националното следствие по лични причини стана ясно на 4 ноември. Найденов отказа конкретен коментар защо точно в този момент подава оставка като директор на НСлС, а на въпрос на БГНЕС какви са по-нататъшните му планове той отговори: "Да съм жив и здрав". От прокуратурата съобщиха само: "Днес, 04.11.2013 г., г-н Бойко Найденов е подал заявление за освобождаване от длъжността Директор на НСлС и заместник на главния прокурор по разследването, както и от длъжността следовател в тази служба. Заявлението е предявено на основание чл.165, ал.1, т.2 от ЗСВ, по лични причини и лично решение.

Прокурор Евгени Диков има над 30 години юридически стаж, припомнят от Българския институт за правни инициативи. Преминал е през всички нива на прокурорската професия. Бил е последователно районен прокурор в РП Бяла Слатина, заместник-районен прокурор в РП София, районен прокурор в 5-та РП София, заместник-районен прокурор в 1-ва РП София, прокурор в СГП и ВКП. Работил е и като следовател в Национална следствена служба. /БГНЕС