Регионална конференция на тема "Професионалното образование и бизнесът-проблеми и перспективи на взаимодействие" се проведе в Дома на учителя днес в Шумен. Форумът е организиран от Регионалния инспекторат по образование и Областна администрация-Шумен и в него се включиха кметове на общини, ръководители на регионалните представителства на работодателските организации и директори на професионалните гимназии.

„Това е нашата първа среща за уточняване на вижданията на училищата, които ще направят своите предложения като професии и специалности, ще чуем и бизнеса със своите изисквания и през месец януари ще имаме окончателно предложенията, както на училищата, така и на Регионалния инспекторат по образование, който ще ги представи на областната комисия и на образователното министерство“, каза пред журналисти ст. експертът по професионално образование в РИО Светла Витлиемова.

Тя уточни, че от този форум се очаква реално взаимодействие между  бизнеса и между училищата, които осъществяват професионално образование и обучение, взаимодействие по отношение на предоставяне на реални работни места за учениците, които се обучават в професионални паралелки.

Според нея досега най-голям успех – на 100%  има в предоставяне на реални работни места по  производствена практика и около 60% за учебната практика, която не покрива изцяло  реални работни места.

Витлиемова съобщи, че за първи път от тази година има постъпили докладни от директори на четири професионални гимназии за нови 4 паралелки за следващата учебна година, от които 3 с прием след 7 кл. и една с прием след основно образование.

На срещата ще се дискутират и промените в Закона за професионално образование. „С новите промени, които очакваме за професионалното образование, и ако се премине към дуалната система, която казва два дни ще се учи в училище, а останалите три дни на реалните работни места в самата фирма, тогава процесът ще има успех, защото ангажиментът на фирмите да предоставят реални работни места ще бъде облечен в документи и финансово, и тогава бизнесът няма да се притеснява, че базата в училищата не е толкова добра, откъдето и подготовката на учениците не беше толкова добра“, коментира ст. експертът.

Тя каза още, че и валидирането вече е факт от началото на идната година. „Вече ще се признава, ако лица са придобили сами знания по дадена професия с изпит да докажат тези знания, а не дълго да учат да доказват нещо, което знаят, това е така нареченото постигане на знание чрез неформално обучение". 

ШУМ.БГ