Президентът на САЩ Барак Обама нареди да бъдат изпратени в Южен Судан 45 военнослужещи за гарантиране на сигурността на дипломатическите мисии и за защита на американците в тази страна, където преди дни започнаха въоръжени бунтове, съобщава Асошиейтед прес.

Обама също призова за незабавно прекратяване на конфликта в Южен Судан, които, по негово мнение, е на ръба на гражданска война. Преди два дни САЩ евакуираха от страната три групи свои граждани, включително и помощния персонал на посолството.

В четвъртък трима индийски миротворци бяха убити в Южен Судан при нападение срещу база на ООН. Стотици загинаха, а около 20 000 избягаха в бази на ООН след като на 16 декември избухнаха ожесточени боеве между въоръжени групи, принадлежащи към различни племенни общности. Поводът бяха съобщения за опит за преврат.

Президентът Салва Кийр обвини съперника си бившия вицепрезидент Рик Машар в опит за преврат. Машар отрече опити за сваляне на президента и обвини Кийр, че използва насилието като претекст да отстрани някои свои противници. Правителството заяви, че 10 ключови фигури, повечето от които бивши министри, са били задържани, а други, включително Машар, предстои да бъдат арестувани.

Ръководителят на мироопазващите мисии на ООН Ерве Ласду съобщи, че 400-500 тела са били докарани в болниците в Джуба, а 800 души са ранени. Според него, сблъсъците от последните дни са на етническо ниво.

Президентът Кийр и съперникът му Машар са от различни етнически групи и през гражданската война в Судан се бият от различни страни.

Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) съобщава, че болниците са препълнени и лекарите не могат да се справят с всички пациенти.

Няма информация за точния брой на жертвите. Между 15 и 20 000 души са потърсили помощ от ООН в столицата Джуба. /БГНЕС