Отмяна на политиката "едно семейство – едно дете", която просъществува в Китай цели 34 години, стана основна тема на започналото днес в Пекин заседание на ръководството на парламента на Китай, съобщи ИТАР-ТАСС.
Държавната политика за планиране на раждаемостта ще бъде преразгледана. От сега нататък право да има второ дете ще получи всяко семейство, в което поне един от родителите е бил единствено дете в семейството.
Решението за отказа от курса "едно семейство – едно дете" бе прието на пленум на Централния комитет на управляващата Китайска комунистическа партия преди месец. То ще влезе в сила едва след утвърждаване от пленарно заседание на Общокитайското народно събрание, но депутатите започват днес да разработват съответния документ.
Според експертите практиката да бъде ограничавана раждаемостта в Китай вече е изпълнила ролята си и са постигнати положителни резултати. През годините в страната бе задържан бурния ръст на населението, който заплашваше икономическото благосъстояние. Коефициентът на раждаемост на една жена в Китай сега е 1,7. През 1965 г. същият показател в Китай е бил 6,2.
Но КНР вече регистрира "стареене на населението" и при днешната динамика към 2050 година всеки трети жител на Китай ще бъде над 60 години. Още едно следствие от политиката на регулация в семейството бе изкривяване на съотношението между половете. Тъй като семействата предпочитаха единственото дете да е момче, се стигна до ситуацията на всеки 100 момичета да съответстват 118 момчета (до 15-годишните). Експертите оценяват сексуалното неравновесие като дестабилизиращ социален фактор. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар