Нашите анализи сочат, че неколкократното намаление на цените на електроенергията в рамките на една година с липсата на мотиви и на диалог с всички заинтересовани страни ще доведе до ефекта на бумеранга и догодина очакваме да има сериозни проблеми в сектора.

Това твърди Зорница Генова, директор "Регулация" в ЧЕЗ "Разпределение България", предаде репортер на БГНЕС.

Според Генова предлаганото от ДКЕВР намаление на цената на електроенергията категорично ще има негативен ефект върху разпределителните дружества. "В новото решение по никакъв начин не се отразяват новостите, които ще настъпят във връзка с либерализирането на пазара. Не се признават никакви разходи за балансиране нито за снабдителите, нито за разпределителните дружества, което води до допълнителен негативен ефект", добави тя.

С намалението се цели стимулиране на нощното потребление, но по никакъв начин не се преразпределя тежестта и не се постига нов баланс между потреблението на дневната и нощната енергия. Много спорно е какъв ще бъде реалният ефект от това намаление", посочи Зорница Генова.

От ЧЕЗ обмислят да обжалват в съда решението на ДКЕВР за намаляване на цените на електроенергията след като то стане факт. Заради намалените цени обаче от дружеството смятат да започнат крути мерки по отношение на нерегламентираното ползване на електрическата енергия. "Ще преразгледаме и административните си разходи, ще се проведат всички оптимизации, които са необходими, за да имаме реално намаляване", обясни Зорница Генова. "По никакъв начин ЧЕЗ няма да застраши сигурността на снабдяването или експлоатацията на мрежата", подчерта тя.

От ЧЕЗ и от ЕВН не са доволни от намаляването на допустимите нива на технологичните разходи на електроразпределителните дружества. От новия регулаторен период за двете дружества те ще са вече 8%. "Трябва да има аргументи защо сега регулаторът иска да признава само 8 %", коментира председателят на Управителния съвет на ЕВН България Йорг Золфелнер.

Той не изключи възможността в бъдеще цените на електроенергията да скочат. "Това, което се прави в момента е само прехвърляне на топката от едно дружество на друго дружество", коментира той и добави: "Реалните разходи в енергетиката са много по-високи от тези, които в момента са признати в крайните цени за клиентите". "От 1 януари 2014 година цената на консумираната през нощта електроенергия ще бъде по-ниска от цената, на която ние трябва да изкупим електроенергията от НЕК. Невъзможно е търговско дружество да изкупува на цена от 110 лева и да продава на цена от 90 лева", посочи той. /БГНЕС