Добивът на петрол в Русия, една от водещите производителки на черното злато в света, е нараснал с 1% през 2013 г. и е достигнал 523,3 милиона тона, най-високото равнище от разпадането на СССР. Това показва доклад на министерството на енергетиката, публикуван днес.
Добивът на петрол и на кондензиран газ е достигнал 523,3 милиона тона или средно 10,51 милиона барела дневно. През 2012 г. страната вече постави рекорд от 10,35 милиона барела дневно.
Повишаването на добива изкачва Русия на равнището на водещите производители на петрол заедно със Саудитска Арабия, която обаче не разполага с възможността да стимулира добива в случай на повишаване на търсенето или безредици в Близкия Изток.
Но износът извън страни от бившия СССР е намалял с 2,2% през 2013 г. Освен това добивът на природен газ се е повишил с 2,1% до 668 милиарда куб. м. Но добивът на газовия гигант Газпром е регистрирал спад за втора поредна година до 476,1 милиарда куб. м. през 2013 г. спрямо 478,8 млрд. куб. м. през 2012 г.
Причината е спадът на продажбите в Европа. Газпром изпитва проблеми и заради по-бавното си преориентиране към пазара на втечнен газ, за който има голямо търсене в бурно развиващите се икономики на Азия и Латинска Америка. Петролът и газът съставляват близо половината от приходите в руския федерален бюджет. /АФП
Коментари
Добави коментар