Не разбирам какво е това бързане за взимането на имунитета на Волен Сидеров.
Това каза в студиото на „Здравей, България” на Нова телевизия заместник-председателят на Народното събрание и депутат от БСП Мая Манолова по повод скандала с Волен Сидеров на летище Варна.
Днес ще стане ясно дали прокуратурата ще поиска имунитета на Сидеров и дали той ще бъде разследван за нападение срещу двама души.
На въпрос дали ръководството на Народното събрание би свалило имунитета на Сидеров по своя преценка, каквато законова възможност съществува, Мая Манолова отказа да отговори и заяви, че това е бързане и че трябва първо да се видят фактите.
Когато парламентът заседава, решение за сваляне на имунитет на депутат се взема с гласуване на Народното събрание, а когато не заседава, както сега (депутатите са във ваканция до 15 януари) - от председателя на парламента. Има и възможност самият депутат да се откаже от имунитета си, но Сидеров вече заяви, че не вижда причина да направи това.
"Има правила и закони, които трябва да се спазват от всички граждани, независимо от позицията им в обществото. Смятам, че е недопустимо подобно арогантно поведение. Няма как това да бъде толерирано. Сигурна съм, че прокуратурата и МВР ще направят всичко нужно истината да излезе наяве. Главният прокурор няма да направи компромис за депутат”, смята Манолова.
"Процедурата е започнала. След като видя фактите, ще вземем решение дали да гласуваме да бъде свален имунитета на Сидеров. Сидеров не е невръстното дете в парламента, той е лидер на партия. Не е там, защото аз съм решила. Той е там по волята на българските граждани. Ако ставаше дума за действия на хора от нашата парламентарна група, щях да отговарям в първо лице. Отказвам да нося отговорност за действията на лица от друга партия”, категорична бе Манолова.
На въпрос как управляващите ще правят кворум в Народното събрание, ако той не бъде осигуряван от "Атака" и Волен Сидеров, Манолова отговори: "Има 240 народни представители, които са избрани от народа за да ходят на работа. Ще видим в сряда дали може да има кворум. Никога не съм влизала в предварителни уговорки за това кой ще влиза в пленарна зала или не. Те са длъжни да идват на работа. Тази игра с кворума е недостойна за отговорни политици”, допълни тя.
Вчера председателят на парламента Михаил Миков коментира скандала с думите, че "всички сме равни пред закона, на ход е съдебната власт. Когато фактите бъдат установени и бъдат сложени на масата, тогава ще се произнасяме. Но не може да има никакви съображения за политическа целесъобразност при нарушение на закона.
Несъмнено основен приоритет е изборното законодателство. Критиките към него предполагат изборите, които са през май, европейските избори, да се проведат с променено законодателство, съобразено с обществените нагласи. Законодателството, насочено към злоупотреба с монополно положение - тук влизат законопроектите за обществените поръчки, за защитата на потребителите, цял кръг от въпроси, които са обект на общественото внимание", каза Миков пред БНР.
Депутатът от БСП Георги Кадиев: Ако се стигне до това да се иска имунитетът му, ще гласувам "за". Подкрепих Волен Сидеров за разходката му до Куба, защото е нормално всеки, който отиде там, да отиде и на плажа Варадеро, но сега със случката във Варна прекали, обяви пред Би Ти Ви Георги Кадиев.
"Да се държиш грубо спрямо жена, да имаш груби действия в самолет, където правилата са други, е недопустимо. Не го одобрявам. Ако се стигне сега до искане на имунитета на Сидеров, ще гласувам "за". Просто политиката стана лоша работа. Мразят ни, защото парламентът се ползва с 12% одобрение. Корупцията ни убива, това е", обяви Кадиев.
Вести.бг
Коментари
Добави коментар